Volei feminin / Știința Bacău a pierdut în trei seturi al doilea meci din finala mică

Stiinta Bacau - CSM Bucuresti 8După ce, vineri seara, Știința Bacău a pierdut în tie-break partida cu CSM București, echipa băcăuană a cedat sâmbătă în trei seturi, după o partidă care a durat 71 de minute. Gazdele au câștigat primul set la 18, după ce băcăuancele au avut avantaj minim la primul time-out tehnic, însă bucureștencele au întors și au avut 16-12 și 21-16. Al doilea set a fost ceva mai echilibrat pe final, CSM-ul impunându-se la 21, pentru ca ultimul parțial să fie un galop de sănătate al deținătoarei Cupei Challenge.

Primul meci a fost unul bun al nostru, puteam chiar să câștigăm cu 3-1. Sâmbătă, s-a jucat doar serviciu și preluare, noi n-am mai avut evoluția din ziua precedentă, dar poate că fetele au vrut să-mi facă o surpriză de Florii – Florin Grapă

Disputa pentru medaliile de bronz ale campionatului se mută acum la Bacău, unde sperăm ca fetele noastre să întoarcă rezultatul, așa cum au făcut și în sezonul regulat, când au obținut calificarea în Final Four la finiș. Miercuri, 27 aprilie, de la ora 17 și, sperăm, că și joi, 28 aprilie, de la aceeași oră, vor avea loc meciurile dintre Știința Bacău și CSM București.

CSM București – Știința Bacău 3:0 (25-18, 25-21, 25-12)

CSMB (8 puncte din serviciu, 36 atac, 10  blocaje, 21 erori avdersar): Giulia Pincerato 1 punct, Georgiana Faleș 7, Laura Pihlajamaki 9, Jasna Majstorovic 15, Maria Karakasheva 7, Roxana Bacșiș 15, Jole Ruzzini – libero. Au mai jucat: Diana Tătaru și Mihaela Ozun. Antrenor: Francois Salvagni.

Știința (8 puncte din serviciu, 20 atac, 7 blocaje, 16 erori adversar): Sabina Moisa 4, Tatiana Lupu 5, Claudia Gavrilescu 3, Cristina Cazacu 7, Denisa Rogojinaru 6, Ioana Baciu 4, Mihaela Albu – libero. Au mai jucat: Lorena Ciocian, Tsvetelina Zarkova 2, Irina Radu 2, Crina Bălțatu 1 și Nicoleta Manu. Antrenor: Florin Grapă.