Volei feminin / Știința Bacău a pierdut primul meci din semifinala cu campioana

Volei Alba Blaj - Stiinta BacauVolei Alba Blaj a câștigat în trei seturi prima partidă din cadrul semifinalei cu fosta campioană, Știința Bacău. Echipa ardeleană s-a impus la 19 în primul set, după ce băcăuancele se apropiaseră la 19-20. În cel de-al doilea parțial, ”studentele” au condus la limită la cel de-al doilea time-out tehnic, având apoi 23-21. De la acest scor, gazdele au punctat de 4 ori consecutiv și au făcut 2-0. Știința a început bine setul al treilea, a condus cu 3-0, însă campioanele au revenit, au condus cu 13-5, băcăuancele s-au apropiat la 20-23, însă Volei Alba Blaj s-a impus la 21 și a încheiat partida.

Volei Alba Blaj (9 puncte serviciu, 48 de puncte atac, 7 puncte blocaj, 11 puncte erori adversar): Grbac 4p, Djuric 14, Plchotova 5, Nemțanu 13, Salaoru 12, Vesovic 12, Vujovic – libero. A mai jucat Alajbeg. Antrenor: Darko Zakoc.

Știința Bacău (3 puncte serviciu, 37 puncte atac, 12 puncte blocaj, 11 puncte erori adversar): Moisa 3, Lupu 10, Gavrilescu 9, Rogojinaru 10, Cazacu 4, Baciu 12, Albu – libero. Au mai jucat: Ciocian, Radu 4, Bălțatu, Zarkova. Antrenor: Florin Grapă.

Cel de-al doilea meci va avea loc duminică, de la ora 18, tot în sala ”Timotei Cipariu” din Blaj.