Să vină surorile Bonaventura ! / Știința Bacău – CSU Neptun Constanța 25-30 (13-16)

Stiinta Bacau - CSU Neptun Constanta 2Sportivele de la Știința Bacău au primit sâmbătă replica unei echipe care, în 14 etape, câștigase de numai două ori. Mai mult, gruparea de la malul mării, manageriată de fostul internațional Silviu Băiceanu, a venit cu un lot de 12 jucătoare, dintre care, timp de 59 de minute, au evoluat 8, 2 fiind junioare. La formația băcăuană, nimic nou. Aceeași indolență și lipsă de ambiție și atitudine, suprapuse peste greșeli tehnice elementare.

Știința a jucat cât de cât cam 20 de minute, după care s-a instalat noaptea polară a handbalului. CSU Neptun a luat prima dată conducerea în minutul 21 (11-10) și nu a mai cedat-o până la final. Net superioare la capitolul atitudine, dar și la cel al aruncărilor ”de afară”, oaspetele au obținut o victorie absolut meritată. Două vorbe și despre banca tehnică băcăuană, foarte preocupată la fiecare meci de arbitraj. Se pare că pe antrenorii băcăuani nu i-ar satisface nici surorile Bonaventura, nici cuplul Stark – Ștefan. Ei vor arbitrajul perfect, fiindcă, nu-i așa ?, au o echipă perfectă. Cum au făcut arbitrii una-două greșeli, cum au luat foc, vărsându-și frustrările pentru toate nefăcutele jucătoarelor lor. Așa s-a întâmplat și sâmbătă, dar nu e posibil să ieși la marginea terenului, după ce o jucătoare de-a ta (Țocu – una din cele mai slabe de pe teren) a fost eliminată pentru proteste (fie ele și justificate) și să zbieri că ”are dreptate”. Păi atunci, înarmați-le cu polonice sau melesteie, să le dea arbitrilor peste ochi când greșesc. Dar, domnilor antrenori, problema înfrângerilor în serie e în curtea dummneavoastră, nu în cea a arbitrilor.

Știința: Ivanov (16 interv.), Miholcă (1 interv.) – Faig (8 goluri / 9 șuturi), Ciurariu (4/8), Bucă (3/8), Cășeriu (3/7), Croitoriu (2/4), Verșescu (2/3), Manole (2/3), Zaharescu (1/2), Țocu (0/2), Ivăncuță. Antrenori: Costel Oprea și Constantin Hornea.

CSU Neptun: Constantin (15 interv.), Sandu (1 interv.) – Căldare (9/11), Ciucanu (8/11), Filip (5/7), Bari (5/6), Birton (2/6), Ciuică (1/1), Iordache, Bălănică, Mușat, Crăciun. Antrenor: Ionuț Pușcașu.

Minute de eliminare: 10-4. Aruncări de la 7 metri (transformate): 7 (6) – 8 (7). Arbitri: Sebastian Hagiu și Liviu Gheorghiu.