Handbal masculin, Divizia A / CSSM Bacău – HC Farul Constanța 33-15 (15-7)

CSSM Bacau - HC Farul Constanta 22Semne bune la prima apariție pe teren propriu a echipei CSSM Bacău, chiar dacă tinerii antrenați de Bogdan Voica au întâlnit un adversar modest. Constănțenii au început la linia de 9 metri cu Murtaza și Tucanu, doi jucători care au împreună aproape 80 de ani. Băcăuanii au pornit mai greu, au evoluat oscilant în primele 25 de minute, nereușind să se desprindă la mai mult de 5 goluri, asta și pe fondul unor erori comise, culmea, de jucătorii mai experimentați. De altfel, trebuie menționat că primul ”7” trimis în teren de  Bogdan Voica (Tamaș, Cotinghiu, Gal, Moisă, Dumitriu, Uruianu, Acatrinei) avea o medie de vârstă de 21 de ani și jumătate.

Declicul formației băcăuane a venit în minutul 26, după o fază-spectacol, care a ridicat publicul în picioare: după o pasă cam înaltă a lui Ciubotariu, Gal a voleibalat mingea în extremă la Cotinghiu, acesta a trimis rapid în cealaltă extremă la Acatrinei, care l-a văzut pe Moisă veniud lansat, i-a pasat, iar Bogdan a pătruns și a marcat un gol îndelung aplaudat. În repriza secundă, mânjii Bacăului au zburdat, Bogdan Voica a putut folosi liniștit tot lotul, iar gruparea băcăuană a obținut un succes categoric, conform cu diferența de valoare dintre cele două loturi.

Îmbucurătoare a fost forma bună a celor trei portari (au evoluat fiecare câte 20 de minute și au primit câte 5 goluri), evoluția destul de bună a apărării, dovadă numărul mic de goluri primite, dar și pofta de gol a cuplului Moisă – Gal. Urmează o deplasare facilă la Moreni, după care vine primul examen important, meciul de pe teren propriu cu CSU Suceava.

Evoluția scorului: 2-1 (5), 5-1 (10), 7-4 (15), 9-5 (20), 11-6 (25), 15-7 (pauză), 17-8 (35), 20-10 (40), 21-12 (45), 23-13 (50), 27-13 (55), 33-15 (final).

CSSM BACĂU: Tamaș (10 interv.), Freiwald (2 interv.), Bobeică (9 interv.) – Moisă (8 goluri / 9 aruncări), Juverdianu (6/8), Gal (5/5), Rață (3/5), Uruianu (3/5), Ciubotariu (2/3), Popia (2/2), Cotinghiu (1/1), Câmpan (1/1), Liță (1/2), Dumitriu (1/3), Acatrinei (0/1). Antrenor: Bogdan Voica.

FARUL: Virgil (10 interv.) – Loghin (3/4), Murtaza (3/7), Stoian (2/6), Tudorancea (2/10), Moșoiu (1/1), Ion (1/3), Tucanu (1/3), Stere (1/1), Marcu (1/2), Dușa (0/1), Pană (0/2), Spînoche, Militaru. Antrenor: Eden Hairi.

Minute de eliminare: 6-4.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 5 (4) – 4 (3).

Arbitri: Adrian Dima și Liviu Gheorghiu.

Celelalte rezultate ale etapei a II-a: Poli Unistil Iași – LPS Piatra Neamț 45-19, Vicov Bucovina – CSU Suceava 17-50, HC Dobrogea Sud – GSIP Moreni 59-16, Cimentul Bicaz – CSM 2 București 19-46, Atletico Alexandria – HC Buzău 2012 29-35 și CSU Târgoviște – CS HD Teleorman Alexandria 28-35. După două etape, HC Dobrogea Sud, CSSM Bacău, CSU Suceava, Poli Iași și HC Buzău au punctaj maxim.