La un punct de podium / SPORT CLUB BACĂU – CF BRĂILA 3-2 (1-1)

Sport Club Bacau - CF Braila 2La sfârșitul unei săptămâni în care a început să se întrezărească luminița de la capătul tunelului pentru trupa pregătită de Cristi Popovici, băcăuanii au legat al patrulea succes din play-off. Chiar dacă n-au avut o primă repriză strălucită, băcăuanii au întors rezultatul și au obținut o victorie meritată în fața unei echipe care a etalat un fotbal de calitate pe stadionul ”Letea”.

Brăilenii au început mai bine și au deschis scorul în minutul 25, atunci când, la capătul unui contraatac, Pușcașu a șutat precis, la colțul lung din 14 metri lateral dreapta. Zece minute mai târziu, după un corner al gazdelor, balonul a ajuns pe partea stângă la Căinari, acesta a recentrat în careul mic al oaspeților, de unde Ursu, nemarcat, a egalat cu o lovitură de cap.

În primul minut al reprizei secunde, Neagu a ratat singur cu portarul, fiind imitat un sfert de oră mai târziu de Dima. În minutul 63, portarul brăilean Comănescu a comis-o, făcându-i cadou lui Vraciu mingea de 2-1, atacantul gazdelor reluând cu capul în plasă din 3 metri. În minutul 78, s-a făcut 3-1, după ce Vraciu a fost blocat la marginea careului de 16 metri advers, Pungă a interceptat și a șutat puternic și precis, în dreapta portarului. Vraciu a ratat și el singur cu portarul în ultimul minut din timpul regulamentar după  care, la penultima fază a meciului, Luncanu a văzut al doilea galben după un fault la Bârsănel. La lovitura liberă ce a urmat, cel faultat a marcat din mijlocul unei apărări ce sărbătorea deja victoria, stabilind scorul final.

SPORT CLUB BACĂU – CF BRĂILA 3-2 (1-1)

Ursu (min. 35), Vraciu (min. 63), Pungă (min. 78) / Pușcașu (min. 25), Bârsănel (min. 90+5)

SC Bacău: Petrariu – Mihălăchioae, Ursu, Lozneanu, Sascău (min. 56 Pungă) – Căinari (min. 73 L. Dumitriu), Adăscăliței, Țuțu (min. 56 B. Rusu), Luncanu – Vraciu, C. Neagu. Antrenor: Cristian Popovici.

CF Brăila: Comănescu – Al. Niță, Necoară, Bârsănel, Ghiocel – G. Iordache (min. 89 G. Gheorghe) – M. Dima (min. 68 Stângaciu), Novello, Dojcinovic – A. Radu (min. 79 Mucuță), Pușcașu. Antrenor: Alin Pânzaru.

Cartonașe galbene: Luncanu (min. 50 și 90+5), Vraciu (min. 86) / Iordache (min. 11), Dima (min. 64), Ghiocel (min. 83), Necoară (min. 89).

Spectatori: 100.

Arbitru: Claudiu Cornel Marcu (Constanţa); Asistenţi: Vasile Dan Popescu (Buzău) şi Daniel Vlase (Slobozia Conachi).

2 comentarii la „La un punct de podium / SPORT CLUB BACĂU – CF BRĂILA 3-2 (1-1)”

1. Dupa cele 8 meciuri din PLAY-OFF: 1. Voluntari 20p; 2. Academica 17p; 3. SC BACAU 15p; 4. Gl. Buzau 6p; 5. CF Braila 6p; 6. Rapid Sv. 1p.

2. Dupa cele 9 meciuri din PLAY-OFF: 1. Voluntari 23p; 2. Academica 20p; 3. SC BACAU 15p; 4. CF Braila 7p; 5. Gl. Buzau 6p; 6. Rapid Sv. 2p.