Fotbal, Liga a II-a / Farul Constanța – Sport Club Bacău 1-4 (0-2)

SC Bacau - Farul Constanta 1Victoria de sâmbăta trecută, cu Gloria Buzău, pare să le fi prins bine jucătorilor lui Sport Club Bacău, care au izbutit să lege pentru prima dată două victorii în actuala ediție de campionat. E-adevărat că băcăuanii au avut în față o echipă în degringoladă, dar partea bună e că au profitat și au luat toate punctele.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 2, prin Dumitriu, care a reluat în plasă un balon respins de portarul advers după un șut al lui Hurdubei. Rusu a făcut 2-0 în minutul 33, cu un șut de la marginea careului mare. La opt minute după pauză, Hurdubei a înscris cu un șut din careu pentru 3-0, iar Vraciu a făcut 4-0 din penalty în minutul 64. Golul de onoare al gazdelor a fost reușit de Straton, în minutul 66, iar gazdele au terminat partida în 10 oameni, după ce D. Ciobanu a fost eliminat pentru un fault în postură de ultim apărător.

Farul: Vl. Neagu – Băjan, Straton, D. Ciobanu, Szalkai – Cârstoiu – Bardu (66 Pâslaru), Ochia, Ivănică, Szalkai – Enciu (76 Scărlătescu). Antrenor: Ion Barbu.

SC Bacău: Petrariu – Mihălăchioae, Burcă, Lozneanu, Sascău (67 Luncanu) – Căinari, Dumitriu, Adăscăliţei, Vraciu – Rusu (74 Curiliuc), Hurdubei (80 Taban). Antrenor: Cristian Popovici.

Arbitru: Bogdan Ionuţ Anghelinei (Galaţi); Asistenţi: Constantin Mihai Cantemir şi Bogdan Ioan Dragoş (ambii din Făgăraş).

Celelalte rezultate ale etapei a XIII-a: Săgeata Năvodari – CS Balotești 1-0, CF Brăila – Unirea Slobozia 1-0, FCM Dorohoi – Rapid CFR Suceava 0-0, Gloria Buzău – Academica Argeș 2-1 și FC Voluntari – ACS Berceni 4-0.

Clasament Liga a II-aEtapa a XIV-a (22 noiembrie): ACS Berceni – CS Balotești, Unirea Slobozia – Săgeata Năvodari, Rapid CFR Suceava – CF Brăila, SC Bacău – FCM Dorohoi, Academica Argeș – Farul Constanța și FC Voluntari – Gloria Buzău.