Handbal masculin, preliminarii CM 2015 / România – Cipru 36-19 (18-10)

Romania - Islanda (28)
Naționala de handbal masculin a României a început anul cu o victorie în fața Ciprului, în preliminariile campionatelor mondiale din 2015. În fața unui adversar modest, selecționata pregătită de Eliodor Voica s-a impus fără probleme, după o evoluție la relanti, așa, ca după sărbători. Parțialul de 10-9 înregistrat între minutele 10 și 30 e unul care poate da de gândit.
Toți cei patru handbaliști ai Științei Municipal Dedeman Bacău au evoluat în partida de joi seara, regăsindu-se pe lista marcatorilor. Următoarea partidă a preliminariilor va avea loc duminică seara, în deplasare, împotriva Ciprului.

Evoluția scorului: 2-1 (5), 8-1 (10), 10-2 (15), 12-4 (20), 15-5 (25), 18-10 (pauză), 21-12 (35), 25-12 (40), 29-13 (45), 32-15 (50), 34-16 (55), 36-19 (final).

ROMÂNIA: Irimuș, Șelaru – Csepreghi (5 goluri), Mihalcea (4), Criciotoiu (4), Asoltanei (4), Șimicu (3), Florea (3), Ghiță (3), Cîmpan (3), Iancu (2), Acatrinei (2), Rotaru (1), Talas (1), Fenici (1), Șandru. Antrenori: Eliodor Voica și Sebastian Bota.