Iureș de final / Știința Bacău – Rapid CFR București 32-29 (15-16)

Stiinta Bacau - Rapid Bucuresti (1)
Handbalistele de la Știința Bacău au obținut sâmbătă dimineață cea de-a treia victorie consecutivă din debut de campionat și încep să semene panică printre candidatele la promovare. Cu toate acestea, succesul în fața Rapidului s-a conturat greu, în ultimele 10 minute ale partidei.
Cu veterana Elena Moise (38 de ani) la timonă, rapidistele au intrat cu avantaj minim la pauză, pe fondul unei aprări adesea prea permisive a gazdelor. Oaspetele s-au desprins chiar și la 3 goluri (min. 37), dar băcăuanele, cu Lăcrămioara Cîlici foarte bună în postura inedită de centru, au revenit și au luat conducerea în minutul 42. Desprinderea decisivă s-a produs între minutele 50 și 54, pe fondul unei apărări atente și a unor contraatacuri tăioase purtate de handbalistele băcăuane, după care oaspetele n-au mai marcat în ultimele 5 minute.
Probabil că băcăuanelor le-ar fi fost mai ușor dacă nu ratau și trei aruncări de la 7 metri, dar important e că au știut să gestioneze bine finalul de meci, acumulând maximum de puncte după trei etape.

Evoluția scorului: 2-2 (5), 4-5 (10), 7-7 (15), 10-10 (20), 12-12 (25), 15-16 (pauză), 18-18 (35), 21-22 (40), 25-24 (45), 28-26 (50), 32-27 (55), 32-29 (final).

ȘTIINȚA: Bianca Dospinescu, Loredana Pătrașcu – Lăcrămioara Cîlici (10), Cornelia Țocu (6), Mirela Vîlcu (5), Mădălina Roșu (4), Paula Ababei (4), Adina Cârligeanu (3), Maria Pavăl. Antrenori: Costel Oprea și Constantin Hornea.

RAPID: Mădălina Ion, Mirela Vicea – Elena Moise (13), Mirela Popa (7), Cristina Nan (4), Roxana Bodârlău (3), Andreea Petre (2), Florica Mitrea, Mădălina Predoi, Alina Lăutaru. Antrenor: Adriana Milea.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 11 (8) – 8 (7).

Eliminări de 2 minute: 3-3.

Arbitri: Georgian Băducu și Răzvan Voicu.