CSM Bacău – CSU II Suceava 32-31 (20-16), în Divizia A de handbal masculin

CSM Bacau - CSU 2 Suceava (5)
Handbaliștii de la CSM Bacău au obținut o victorie la limită în ultimul meci al sezonului în fața echipei secunde a celor de la CSU Suceava, care ar putea deveni prima echipă după cum evoluează lucrurile la gruparea bucovineană, de unde se pleacă pe capete. Partida a fost spectaculoasă mai ales prin evoluția scorului, sucevenii reușind să întoarcă rezultatul în repriza secundă grație paradelor de excepție ale portarului Andrei Spiridon și datorită golgeterului Tîrzioru.
Băcăuanii au avut o primă repriză bună, după care au fost intimidați de intervențiile goal-keeper-ului advers, găsind cu greu drumul spre gol, chiar și de la 7 metri. Din păcate, meciul a fost stricat de arbitrajul execrabil al adjudenilor Drăguț și Drăghici, cei doi enervând ambele tabere și dovedind că nu au pic de personalitate, din moment ce cele două bănci tehnice i-au făcut cu ou și cu oțet (pe bună dreptate), iar ei n-au dictat nicio eliminare la bancă.
Cu patru minute înainte de final, oaspeții conduceau cu 31-28, însă băcăuanii au avut puterea să revină și să înscrie de 4 ori la rând. La ultimul lor atac însă, sucevenilor nu li s-a acordat un 7 metri clar, lucru ce se întâmplase și cu gazdele de mai multe ori pe parcursul jocului.
A fost ultimul meci sub titulatura de CSM Bacău, echipa urmând să devină ”satelitul” vicecampioanei Știința Municipal Dedeman Bacău.

Evoluția scorului: 5-3 (5), 9-4 (10), 12-8 (15), 15-10 (20), 17-12 (25), 20-16 (pauză), 23-20 (35), 23-23 (40), 26-24 (45), 27-26 (50), 28-30 (55), 32-31 (final).

CSM Bacău: Erhan – Rață (7), Tărîță (6), Vartic (4), M. Bujor (4), Bulov (3), Bahan (3), Zacaciurin (3), Cotinghiu (2), Moisă. Antrenor: Sebastian Hagiu.

CSU 2 Suceava: Spiridon – Tîrzioru (14), Petrea (5), Negrușeri (3), Sandu (3), Aldica (3), Dumitraș (2), Olariu (1), Camilari, Țigănașu. Antrenor: Răzvan Bernicu.