Amical nervos / Sport Club Bacău – Olimpia Râmnicu Sărat 1-0 (0-0)

Sport Club Bacău a disputat vineri după-amiază ultimul joc de verificare, cu o săptămână înaintea startului returului Ligii a III-a. Din păcate, partida cu Olimpia Râmnicu Sărat a avut loc pe un teren greu, desfundat, fapt care l-a determinat pe antrenorul Marius Baciu să-i menajeze pe jucătorii cu probleme medicale, chiar și ușoare. Prima repriză a fost săracă în faze de poartă, acestea apărând sporadic în partea a doua a jocului. Unicul gol al partidei a venit în minutul 48, când Hurdubei a executat impecabil, la vinclu, o lovitură liberă de la circa 25 de metri (foto). În afara golului, în repriza secundă au izbucnit și nervii, în minutul 65 jucătorii celor două echipe îmbrâncindu-se și înjurându-se vârtos. S-a terminat 1-0, dar principala concluzie după acest joc e că Bacăul are neapărată nevoie de un teren sintetic de dimensiuni mari.

Sport Club Bacău a evoluat în alcătuirea: Savu – Bărculeț, Bamba, Adăscăliței, Medeșan – Șchiopu, Dumitriu, Sascău, Miron – Costin, B. Ungureanu. Au mai jucat: Hurdubei, Husein, Luncanu, Blănaru, Predoiu, Carp și Strugariu.