Cât pe ce să ne facă ”Döne-Kebab” / Știința MD Bacău – Beșiktaș Istanbul 26-24 (15-13)

Știința Municipal Dedeman Bacău a obținut duminică seara primele puncte din grupa D a Cupei EHF, dar a făcut-o mult, mult mai greu decât era de așteptat și chiar decât ar fi impus diferența de valoare dintre cele două loturi. Preocupați de grija pentru pivotul Özbahar, în jurul căruia se părea că se construiește tot jocul turcilor, băcăuanii l-au pierdut din vedere pe interul dreapta Döne, care a făcut cam ce-a vrut cu apărarea Științei.

În prima repriză, băcăuanilor le-a mers bine faza de atac, însă au suferit enorm în defensivă (i-a scăpat în repetate rânduri pe Özbahar și Döne) și în poartă (deficitară la aruncările de afară). Cu toate că s-au recuperat puține mingi pentru contraatac, interii Științei și-au făcut datoria și gazdele au intrat la cabine în avantaj. După 30 de minute, senzația era că, pentru a se desprinde, Știința va trebui doar să-și îmbunătățească jocul din apărare.

Repriza secundă a adus într-adevăr un plus pe faza de apărare, însă atacul băcăuan a intrat în colaps, cu numai 2 goluri înscrise în primele 11 minute și 5 în 20 de minute! Aceleași greșeli tehnice numeroase și ratări în relația de unu la unu cu portarul au făcut ca turcii să ia conducerea în minutul 51, datorită interului dreapta Döne. În minutul 57 scorul era egal 24 și noroc cu Ramba și Da Silva, dar și cu un 7 metri apărat de Fane Grigoraș cu 30 de secunde înainte de final.

Sigur că o victorie e o victorie, dar… 80% din golurile oaspeților au fost înscrise de jucători trecuți binișor de 30 de ani. Nimeni nu se supără pentru meciuri pierdute cu Nantes și Magdeburg, însă Turcia nu reprezintă nimic în handbalul internațional, iar Știința s-a chinuit pentru un succes smuls pe final de meci. Să mai notăm că MVP-urile echipei băcăuane pentru acest meci au fost Szilveszter Liszkai și Ionuț Ramba.

Evoluția scorului: 1-2 (5), 4-6 (10), 9-7 (15), 12-10 (20), 14-12 (25), 15-13 (pauză), 16-14 (35), 17-15 (40), 19-19 (45), 21-21 (50), 23-23 (55), 26-24 (final).

ȘTIINȚA: Tevzadze (4 interv.), Liszkai (10 interv.), Grigoraș (2 interv. – ambele 7 metri!) – Ramba (7), Bondar (5), Da Silva (4), Ghiță (3), Iancu (2), Rotaru (2), Georgescu (1), Păunică (1), B. Voica (1), Manea, Dospinescu, Moya, Novanc. Antrenori: Eliodor Voica, Stelian Bursuc.

BEȘIKTAȘ: Tasdemir (3 interv.), Demir (8 interv.) – Döne (9), Özbahar (3), Zelic (3), Boyar (2), Büyük (2), Ladyko (2), Parshkov (2), Erkol (1), Arifoglu, Buljubasic. Antrenori: Mufit Arin, Ilker Senturk.

Eliminări: 3-4.

Aruncări de la 7 metri: 5(5) – 5 (3).

Spectatori: 1.800.

Arbitri: Afrim Azemi, Eshref Beqiri (Kosovo).

Delegat EHF: Panagiotis Antonopoulos (Grecia).

În celălalt meci al grupei, HBC Nantes – SC Magdeburg 20-27 (8-13). Mai multe materiale despre meci, luni după-amiază.