Atletism, juniori II / Șapte medalii și un record național pentru băcăuani în ziua a doua


După cele șase medalii cucerite în prima zi, atleții de la cluburile din județul Bacău și-au îmbogățit palmaresul cu alte șapte clasări pe podium reușite în reuniunea a doua a naționalelor de juniori II. Duminică, Gabriel Bitan (CSM Onești) a câștigat proba de lungime cu un nou record național de juniori III, 7.27 m. De asemenea, Andra Cojocaru (CSS Bacău) s-a impus în proba de înălțime cu un nou record personal, 1.72 m. Remarcabile au fost și prestațiile a două junioare III, medaliate în ambele reuniuni – Georgiana Aniței (CSS Bacău – trei medalii !) și Larisa Mîrț (CSS Bacău – 2 medalii). Iată rezultatele finalelor din ziua a doua:

Lungime F

1 Marincu, Florentina Cost 96 CN Sp.Cetate Deva 6.19m
2 Anitei, Georgiana Iulian 99 CSS Bacau 5.66m
3 Banciu, Cleopatra 98 CS Rapid Buc.,CSA S 5.48m

800 m F

1 Caziuc, Simona Petronela 98 LPS Suceava 2:16.80
2 Irimia, Delia Maria 97 LPS Banatul,CSM Tim 2:17.98
3 Bogos, Diana Elena 99 LPS Vaslui 2:18.06

60 mg F

1 Sandu, Adelina Mihaela 98 LPS Braila,CSM Ones 8.75
2 Blazer, Imola Boglarka 97 CSS Sf. Gheorghe 8.79
3 Anitei, Georgiana Iulian 99 CSS Bacau 9.09

60 mg B

1 Chiorpec, Mihai Vlad 97 AAtl.Club Iacri 8.25
2 Opris, Antoniu 96 Lic.Al.P.Il.Dej 8.27
3 Scanghel, Valentin Stefa 98 LPS Constanta 8.53

Lungime B

1 Bitan, Gabriel 98 CSM Onesti 7.27m
2 Melnicescu, Ioan Andrei 96 CSS Bacau,CSM Onest 6.86m
3 Scanghel, Valentin Stefa 98 CS Farul C-ta 6.34m

800 m B

1 Trofin, Cosmin 96 CSS Sf. Gheorghe,CS 1:54.12
2 Gheban, Madalin Dorian 97 LPS Tg. Jiu 1:57.40
3 Ursachi, Sebastian Mihai 96 CSS G. Humorului 1:57.46

3000 m F

1 Sipos, Diana Vanda 96 CSCeahlul P.Neam 10:08.47
2 Ifteni, Maria Magdalena 97 LPS Vaslui 10:11.49
3 Mirt, Larisa Daniela 99 CSS Bacau 10:19.66

Înălțime F

1 Cojocaru, Andra Stefania 96 CSS Bacau 1.72m
2 Burca, Anca Iuliana 96 CSS Bacau 1.65m
3 Dumitrache, Antonia Ana 97 CS Olimpia Buc. 1.65m

3000 m B

1 Dragusin, Ionut Valentin 96 Sc.Gen.Dragasani 8:55.87
2 Biro, Florin Eugen 96 GS Chimie Turda 9:00.72
3 Dumitru, Ionut Marius 96 CS Targoviste 9:02.19

4 x 400 m F

1 LPS Suceava ‘A’ 4:06.60
1) Lupascu, Cosmina Anca 97 2) Calugarean, Cristina Marioara 9
3) Cucosel, Andreea Florina 97 4) Caziuc, Simona Petronela 98
2 LPS Banatul TM ‘A’ 4:08.92
1) Romanet, Simona Beatrice 98 2) Cristurean, Livia Ana 96
3) Irimia, Delia Maria 97 4) Trailescu, Mirabela Nicoleta 96
3 LPS Iasi ‘A’ 4:11.34
1) Nistorel, Ramona Ioana 97 2) Cimpanu, Florinela 96
3) Balteanu, Emilia 97 4) Grigoras, Georgiana Madalina 97

4 x 400 m B

1 CN M.Emin. Oradea ‘A’ 3:35.79
1) Drimba, Alexandru Paul 97 2) Has, Mihai 96
3) Blaga, David Emanuel 97 4) Taut, Cristian 96
2 LPS Cluj Napoca ‘A’ 3:38.50
1) Pirv, Vlad Daniel 96 2) Mat, Marius Gheorghe 96
3) Rusu, Claudiu 96 4) Moraru, Zeno 97
3 CSS Hunedoara ‘A’ 3:40.47
1) Dobre, Raul Constantin 96 2) Pitariu, Corneliu 99
3) Macovei, Robert Andrei 96 4) Boie, Florin Alexandru 96

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.