Minifotbal, Divizia Bacău / Se încinge lupta

Campionatul municipal de minifotbal de la Bacău se apropie încet pe de o parte de finalul competiției locale, dar pe de altă parte de debutul fazelor naționale. Duminică au avut loc și meciurile contând pentru play-off și respectiv play-out în cadrul competiției.
Se pare că pentru ocuparea primului loc Victoria nu mai are nicio emoție, mai ales după cele 3 puncte câștigate în partida cu Ultra Boys, cu scorul de 11-4. Jucătorul meciului a fost nominalizat Marius Măghinici. Victoria a jucat în această partidă cu gândul doar la turneul final care va avea loc la Deva în perioada 5-8 iulie, practicând un joc în viteză și foarte simplu.
”Cu siguranță dacă Victoria va demonstra aceeași prospețime și la Campionatul Național, Bacăul are toate șansele nu numai de a-și păstra locul pe care îl deține în tabloul național, dar chiar să se întoarcă cu o clasare pe podium”, ne-a declarat Mihai Cărpuci, organizator de competiții în cadrul Asociaţiei Judeţene de Minifotbal.

Un alt meci foarte important pentru economia clasamentului a fost cel dintre FC Coriolan și Spartak, un adevărat derby al etapei dacă luăm în considerare miza acestui joc. La pauză scorul a fost de 2-1 pentru FC Coriolan, după care a doua repriză a aparținut celor de la Spartak care au și condus cu scorul de 4-2. FC Coriolan a revenit pe finalul partidei care s-a încheiat cu scorul de 4-4. Fotbal total am putea numi prestația celor două echipe care s-au prezentat exemplar atât din punct de vedere tehnic cât și al fair-play-ului. Cei mai buni jucători de pe teren au fost nominalizați Claudiu Ghenade (FC Coriolan) și Cristi Fulga (Spartak). Ambele echipe alături de Ultra Boys sunt în acest moment la egalitate de puncte, fiecare dintre ele râvnind la ocuparea locului al doilea care califică echipa din Bacău la Cupa României la Minifotbal care va fi gazduită anul acesta de un oraș cu tradiție pentru minifotbal, la Iași în perioada 28 iunie-1 iulie.

Un alt meci foarte frumos a fost cel disputat de Lokomotiv Moscova și FC Spartanii, încheiat cu victoria celor dintâi cu scorul de 5-2, deși jocul a fost unul echilibrat, deschis oricărui rezultat. Spartanii au fost mai obosiți, în timp ce ”studenții” de la Lokomotiv au știut să fructifice acest minus, dăruindu-se foarte mult. O victorie meritată pentru Lokomotiv Moscova care pe final de campionat demonstrează un ascendent în evoluție ceea ce îi va putea ajuta destul de mult în ediția următoare.

Două meciuri foarte frumoase s-au disputat și în cadrul play-out-ului competiției, unde lupta e la fel de acerbă pentru ocuparea locului secund. Calea Bârladului, lidera la zi a play-out-ului s-a distanțat în urma victoriei din această etapă în fața celor Baumax la 5 puncte față de următoarea clasată cu o singură etapă înainte de final. Scorul final a fost de 10-2, după ce la pauză Calea Bârladului avea un ușor avantaj de 3-1. Jucătorul meciului a fost nominalizat Viorel Năstase.
Pentru ocuparea locului secund Fair Play a muncit mult în această etapă, trecând cu scorul de 12-5 de Sportul Studențesc. La pauză scorul de egalitate, 3-3, însă noile achiziții din lotul celor de la Fair Play și-au spus cuvântul alături de Adi Cozma, liderul echipei, care și-a stabilit ca în ediția următoare de campionat să tragă chiar la titlu.

Play-off: CLASAMENT