Înfrângere demnă de Dosarele X: CSM București – CSM Bacău 33-29 (16-21)

Handbalistele de la CSM Bacău au suferit o nouă înfrângere în Liga Națională, după o primă repriză excelentă și o a doua de coșmar. Partida a început cu CSM București la timonă, gazdele menținându-se la o diferență constantă de 2 goluri față de adversare până în minutul 18. Băcăuanele au egalat la 12 în minutul 20 și au avut un final de primă repriză fulminant, intrând la cabine cu un neverosimil avantaj de 5 goluri. Ce s-a întâmplat la pauză cu echipa oaspete va rămâne probabil unul din misterele nedeslușite ale handbalului: ori le-a înțepat musca țețe, ori au suferit un atac de amnezie și au uitat ce trebuie să joace. Cert este că gazdelor le-au fost necesare 15 minute pentru a prelua conducerea și alte 10 minute pentru a se desprinde la 5 goluri! În acest timp, între minutele 31 și 55, handbalistele pregătite de Gabriel Armanu și Gabriela Manea au înscris doar de 4 ori, context în care CSM București a spus bogdaproste și și-a trecut în cont punctele puse în joc.

Evoluția scorului: 2-1 (4), 4-2 (8), 8-6 (14), 12-12 (20), 15-18 (26), 16-21 (pauză), 19-23 (36), 23-23 (42), 26-25 (49), 30-25 (54), 33-29 (final).

CSM București: Iordache, Gureșoaie, Arghir – Anghelina 8, Pavăl 6, Dobrin 5, Geană 5, Nicolae 3, Cruceanu 2, Popa 2, Mihalschi 1, Chițulescu 1, Nan, Catrinoi, Dinu, Irimuș. Antrenor: Vasile Mărgulescu.

CSM Bacău: Parhomenko (a apărat 4 aruncări de la 7 metri), Sîntămărean, Croitoru – Busuioceanu 9, Krumova 8, Shutska 4, Cherecheș 3, Lazăr 3, Simion 2, Szabo, Amoagdei, Matei, Ciucă, Duță. Antrenori: Gabriel Armanu și Gabriela Manea.

Celelalte rezultate ale etapei a XXI-a: Corona Brașov – SCM Craiova 30-25, U Jolidon Cluj – HC Zalău 24-23, Oltchim Rm. Vâlcea – Dunărea Brăila 36-27, HCM Roman – HCM Baia Mare 26-22, Oțelul Galați – CSM Cetate Deva 34-22 și CSU Neptun Constanța – CSM Ploiești 27-33.