Dezlănțuiți: Știința MD Bacău – U Transilvania Cluj 37-20 (21-8)

Vicelidera Ligii Naționale la handbal masculin și-a confirmat statutul de favorită în partida de acasă cu U Transilvania Cluj și a obținut cea mai categorică victorie din actualul sezon. Băcăuanii au intrat foarte bine în meci, cu o apărare atentă și agresivă, cu goluri frumoase înscrise din pozițional și cu un Fane Laufceac care a dat siguranță echipei. În aceste condiții, diferența de pe tabela de marcaj a crescut constant iar băcăuanii au înscris din nou de pe toate posturile.
Având un avantaj confortabil de 13 goluri la pauză, handbaliștii Științei și-au permis să facă și spectacol în repriza secundă, chiar dacă arbitrii craioveni Barcan și Ciurea au vrut să fie mai catolici decât Papa la unele faze de atac ale gazdelor. Important e că elevii lui Colin Voica s-au respectat în acest joc, au marcat cât s-a putut și s-au revanșat în fața echipei care le-a spulberat visele europene în sezonul precedent. Formația clujeană, însă, n-a arătat mai nimic în partida de sâmbătă seara, deși are în componență câțiva jucători care au cochetat cu echipa națională.
Știința își consolidează poziția secundă în clasamentul Ligii Naționale, își păstrează invincibilitatea pe teren propriu, dar rămâne datoare la capitolul deplasări grele, iar duminica viitoare băcăuanii au o partidă extrem de dificilă pe terenul revelației Potaissa Turda.

Evoluția scorului: 3-1 (5), 8-3 (11), 12-6 (18), 16-7 (24), 21-8 (pauză), 25-9 (37), 30-12 (47), 33-14 (51), 37-20 (final).

ȘTIINȚA: Laufceac (8 interv.), Tamaș (5 interv.), Tevzadze (1 interv.) – Rotaru 6, Kurilenko 6, Ghiță 4, Dospinescu 4, Sipos 3, B. Voica 3, Gurkovsky 3, Bondar 2, Iancu 2, Păunică 2, G. Bujor 2, Manea. Antrenor: Eliodor Voica.

U CLUJ: Stănescu (7 interv.), Szopka – Irimiaș 4, Bușecan 3, Lazăr 3, Grasu 2, Burcă 2, Turcu 2, Mihai 1, Micu 1, Fazakas 1, Vlad 1. Antrenor: Liviu Jurcă.

9 comentarii la „Dezlănțuiți: Știința MD Bacău – U Transilvania Cluj 37-20 (21-8)”

1. subscriu la ceea ce spune mircea. cred ca merita mai mult acest om care a facut atat de mult pentru echipa asta minunata STIINTA DEDEMAN BACAU.!!!!!!!!!!!

2. Asteapta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

3. nu putem spune ca Laufceac nu apara bine,insa sa il tii pe SHOTA ultimul portar inseamna ca ceva se intampla.nu putem uita cum acest SHOTA ridica sala in picioare meci de meci cu paradele sale.

4. Da..deci anul trecut ne scotea aproape la fiecare meci..si anul acesta e portarul al 3lea..nu mi se pare deloc normal sa astepti sa il strige sala pentru a-l baga in teren.