Altă atitudine: CSM Bacău – CSM Cetate Deva 31-28 (18-10)

CSM Bacău a spart gheața sâmbătă pe teren propriu, împotriva celor de la Cetate Deva, obținând primele puncte din acest an, la capătul unui meci câștigat mult mai ușor decât o arată scorul final. Băcăuanele au izbutit o primă repriză foarte bună, pe fondul unei defensive extrem de atente și agresive, golgetera Cartaș fiind foarte bine blocată în primele 21 de minute, în care nu înscrisese decât un gol. Odată desprinse pe tabelă, gazdele au cam uitat de vedeta adversă, care s-a dezlănțuit în repriza a doua, însă n-a putut evita înfrângerea. Antrenorul băimărean Buceschi spunea miercuri că foarte curând Amelia Busuioceanu își va arăta adevărata valoare și a avut dreptate. Noua jucătoare a CSM-ului a făcut un joc mult mai bun decât la debut, și-a dirijat colegele cu brio, a oferit numeroase pase de gol și marcat 5 goluri, toate din acțiune.
Golgetera gazdelor a fost Mihaela Cherecheș, extrema stângă băcăuană valorificând toate contraatacurile în care s-a aflat la finalizare și având un procentaj de 100% la aruncările de la 7 metri. De asemenea, spre deosebire de partida de acum trei zile, poarta băcăuană a funcționat, banca tehnică surprinzând cu titularizarea Cristinei Sîntămărean, a cărei evoluție a ridicat de multe ori sala în picioare. Ucraineanca Parhomenko a plătit tribut evoluției șterse de miercuri și a stat pe bancă timp de 60 de minute.
Trebuie spus că CSM Bacău avea un avantaj de 10 goluri în minutul 48 însă, pe fondul relaxării tipic românești, a înscris doar două goluri în ultimele 12 minute. De asemenea, în evaluarea corectă a acestei victorii trebuie luat în calcul și faptul că formația din Deva a fost cea mai slabă care a vizitat Bacăul în acest sezon, bazându-se practic pe două jucătoare, Cartaș și Toth, în timp ce portărițele au fost practic de decor.

Evoluția scorului: 3-2 (6), 8-3 (12), 11-4 (20), 16-7 (26), 18-10 (pauză), 21-12 (34), 25-15 (42), 29-19 (48), 31-28 (final).

CSM Bacău: Sîntămărean (12 interv.), Croitoru (5 interv.) – Cherecheș 11, Busuioceanu 5, Lazăr 5, Simion 5, Shutska 3, Toma 1, Szabo 1, Krumova, Matei, Ciucă. Antrenori: Gabriel Armanu și Gabriela Manea.

Cetate Deva: Poenaru (3 interv.), Ghilă (2 interv.) – Cartaș 13, Toth 6, Șovar 3, Bardac 3, Chitacu 2, Ghidoarcă 1, Muntean, Stângu. Antrenor: Ion Mătăsaru.

Celelalte partide ale etapei: HC Zalău – HCM Baia Mare 32-21, SCM Craiova – Dunărea Brăila 19-18 (!?), Corona Brașov – CSM Ploiești 34-25, CSM București – Univ. Neptun Constanța – amânat, Oltchim Rm. Vâlcea – HCM Roman (marți, ora 17) și U Jolidon Cluj – Oțelul Galați (miercuri, ora 18). Tot sâmbătă s-a disputat restanța Oțelul Galați – HCM Roman 30-22.

Un comentariu la „Altă atitudine: CSM Bacău – CSM Cetate Deva 31-28 (18-10)”

1. HC Zalau – HC D. Braila 24 – 25
    SCM Craiova – HC D. Braila 19 – 18

Ce frumos s-au plimbat punctele.A inceput morisca!!