Lumini și umbre: CSM Bacău – CSM Călărași 36-28 (20-13)

Handbaliștii de la CSM Bacău și-au trecut în cont cea de-a noua victorie consecutivă, de data aceasta în fața unei formații călărășene masive, care a recurs la destule durități și cu un portar în mare formă. De altfel, băcăuanii au avut destule probleme timp de 25 de minute, aceasta mai ales din cauza formei slabe a unor jucători sau a indisciplinei tactice a altora. Astfel, în prima repriză, gazdele nu au înscris nici măcar un gol de pe poziție de inter, Zvanciuc și Zacaciurin evoluând mult sub așteptări. De asemenea, Carali continuă să rateze exasperant, fapt care a condus la utilizarea cu succes a lui Anghelov pe postul de pivot.
Începând cu finalul primei reprize, oaspeții s-au tăiat ca maioneza, ceea ce a făcut ca băcăuanii să ia un avans liniștitor, fiindcă, în repriza a doua, CSM Călărași nu s-a apropiat la mai puțin de 6 goluri. Și în mitanul secund Sebastian Hagiu a recurs la improvizații, cu Vartic descurcându-se foarte bine pe inter stânga, în timp ce Șipulin l-a înlocuit pe Zacaciurin pe inter dreapta, probabil fiindcă acesta din urmă refuză să joace cu extrema.
Dincolo de lucrurile care n-au mers, CSM Bacău a obținut totuși o victorie clară, remarcații partidei fiind portarii Erhan și Grigoraș, extrema Bulov, care și-a regăsit apetitul pentru gol, precum și centrul Mihai Bujor.

Evoluția scorului: 3-2 (min. 5), 5-5 (min. 9), 10-8 (min. 14), 14-11 (min. 21), 15-13 (min. 26), 20-13 (pauză), 24-15 (min. 34), 25-18 (min. 39), 26-20 (min. 41), 30-21 (min. 48), 33-22 (min. 52), 36-28 (final).

CSM Bacău: Grigoraș (10 interv.), Erhan (16 interv.) – Bulov 8, M. Bujor 6, Zacaciurin 5, Tărîță 4, Vartic 4, Șipulin 4, Anghelov 3, Macovchin 1, Carali 1, Zvanciuc, Cotinghiu, Rață.

CSM Călărași: Jurj (18 interv.), Manole (5 interv.) – Hoinaru 8, Tîrnă 6, Paraschiv 5, Ruseanu 2, Tudorancea 2, Nițu 2, Ciaca 1, Dodon 1, Panait 1, Cojocaru, Sava, Santeiu.

Un comentariu la „Lumini și umbre: CSM Bacău – CSM Călărași 36-28 (20-13)”