Le-au tremurat picioarele: Știința Bacău – Terom Iași 16-31 (7-19)

Speranța că tinerele handbaliste ale Științei Bacău ar putea să încurce lidera a murit repede, gazdele înscriind primul lor gol după 9 minute de la primul la fluier al arbitrilor. Vedeta Carmen Amariei a fost luată om la om, dar ce folos, fiindcă centrul ieșean Popescu a marcat de cinci ori în primele 10 minute, iar în minutul 12 era deja 9-1 pentru Terom.

Elevele profesorilor Ion Arsene și Costel Oprea au fost copleșite și depășite de partida împotriva liderei seriei Est din Divizia A la handbal feminin, băcăuanele întâmpinând mari probleme în fața unei apărări avansate și agresive. Sigur că handbalistele Științei sunt tinere și neexperimentate, dar s-au făcut greșeli elementare de prindere și pasare a mingii și poate că n-ar fi rău ca înainte de asemenea jocuri fetele să stea de vorbă cu un psiholog.

Altfel, ieșencele au arătat un handbal modern, combinativ, în viteză și e greu de crezut că vor pierde vreun meci în această ediție de campionat. Cu siguranță că singura grijă a antrenoarei Victorina Bora va fi aducerea echipei la forma optimă înaintea barajului de promovare din primăvara anului viitor.

Evoluția scorului: 0-4 (min.6), 1-9 (min. 12), 3-12 (min. 18), 4-14 (min. 22), 7-19 (pauză), 9-22 (min. 35), 10-24 (min. 42), 13-26 (min. 49), 15-30 (min. 55), 16-31 (final).

ȘTIINȚA: Angheluță (9 interv.), Toma (1 interv.) – Ciurariu 6, Cîlici 2, Ababei 2, Ilișescu 1, Cârligeanu 1, Chelaru 1, Țocu 1, Vîlcu 1, Roșu 1, Ciorîță, Pavăl. Antrenori: Ion Arsene și Costel Oprea.

TEROM: Amăxinesei (7 interv.), Stoleru (16 interv.) – Popescu 7, Amariei 5, Vântu 4, Joldeș 4, Băeșu 3, Bocean 2, Hașegan 2, Stancu 2, Cozma 2, Ciobanu, Grama, Palamariu. Antrenor: Victorina Bora.