Prima remiză în deplasare: Astra 2 Giurgiu – FCM Bacău 1-1 (1-1)

După două înfrângeri consecutive pe teren străin, FCM Bacău a obținut un punct pe malul Dunării, la Giurgiu, în disputa cu satelitul prim-divizionarei Astra Ploiești. Băcăuanii au izbutit să deschidă scorul în minutul 10, atunci când Huiban, aflat la al doilea gol consecutiv în campionat, a marcat cu o reluare de la marginea careului mic, în urma unei lovituri de colț. Giurgiuvenii au egalat după numai patru minute, atunci când Lukacs a fructificat din 4 metri o centrare venită de pe flancul drept al atacului gazdelor.
În mitanul secund, ambele echipe au trecut pe lângă golul victoriei, însă portarii Gavrilaș și Stamatin și-au închis porțile și au înghețat tabela la un echitabil 1-1.
Echipa băcăuană obține un punct important în deplasare iar duminica viitoare va primi, pe teren propriu, replica formației FC Botoșani.

Astra: Gavrilaş – C. Gheorghe, Oprsal, Nogo, Vădrariu – William, Ochia (70 Marcu), V. Dinu (79 Gafița), C. Matei (64 Tigoianu) – Lukacs, T. Fonseca. Antrenor: Imilian Șerbănică.

FCM Bacău: Stamatin – Mihălăchioae, Lozneanu (61 Vraciu), Ursu, Luncanu – Apostol, Întuneric, Taban, Doboș – Huiban (61 Curiliuc), Boghian (87 Bursuc). Antrenor: Gheorghe Poenaru.

Alte rezultate din etapa XI-a a seriei Est: CF Brăila – Dinamo II 1-0, Săgeata Năvodari – FC Snagov 2-2, Victoria Brănești – Callatis Mangalia 0-0, FC Botoșani – CSMS Iași 1-2, Farul Constanța – Delta Tulcea 0-0. Partidele CS Otopeni – Viitorul Constanța și Dunărea Galați – Gloria Buzău se dispută duminică.