Joc de vacanţă: SC Bacău – Luceafărul M. Eminescu 6-1 (1-0)

Cu gândul mai mult la vacanța ce îi așteaptă, elevii lui Ciprian Panait nu s-au întrebuințat foarte mult contra celor de la Luceafărul Mihai Eminescu. Meciul a debutat furtunos, gazdele năpustindu-se spre poarta adversă, irosind două mari ocazii de a marca prin Dediu și Ungureanu. Deschiderea de scor s-a produs în minutul 9, când Vasiliu a reluat cu capul de la prima bară centrarea trimisă de Banu. Două minute mai târziu, centralul partidei a dictat o lovitură de pedeapsă pentru gazde, irosită cu multă lejeritate de Dediu. Din acest moment, s-a instalat o stare de apatie asupra jocului, gazdele încercând să majoreze scorul dar fâstâcindu-se în fața porții, iar oaspeții incercând timid să avanseze către poarta apărată de Brânză. A doua repriză avea să fie ceva mai animată. Minutul 50 consemnează majorearea scorului, Blănaru expediind un șut superb la vinclul porții lui Afloarei. Șase minute mai târziu, oaspeții reduceau din handicap prin Moroșanu, care l-a învins cu o lovitură de cap pe Brânză. Reușita oaspeților nu avea să fie decât un simplu foc de paie, gazdele dezlănțuindu-se și stabilind scorul final prin reușitele lui Vasiliu (’72,’90), Răduțoiu (penalty ’75) și Gafița (’88). Sport Club încheie sezonul pe poziția secundă a seriei, porțile ligii a II-a rămânând închise momentan.

ASC Bacău: Brânză – Răduțoiu, Adăscăliței, Geamăn, Banu – Dediu, Petrea, Blănaru (’63 Pintea), Miron (’83 De Grood) – Ungureanu (’57 Gafița), Vasiliu.

Luceafărul: Afloarei – Ivasuc, Dutcă, Antonescu, Burlacu (’69 Ababei) – Moroșanu (’63 Tătărean), Cazacu, Gucianu, Vieriu – Hritcu (’80 Ailenei), Vețbai.

FCM Bacău și-a respectat blazonul și a încheiat neînvinsă campionatul, câștigând în ultima etapă pe terenul echipei Cetatea Târgu Neamț cu 3-0, prin golurile realizate de Luncanu (min.7), Vl. Pavel (min. 40) și Hurdubei (min. 57).