Minifotbal: Derby fără istoric

În acest week-end, Grafit, campioana en-titre a Bacăului, a ales să joace în avans meciul poate cel mai aşteptat al acestui campionat, cel împotriva celor de la Petromold. În urma acestui rezultat, încheiat cu scorul de 8-3 în favoarea Grafitului, aceştia încheie meciurile din această fază a competiţiei, având în acest moment 12 puncte în faţa Petromoldului şi pregătindu-se fără prea mari emoţii de confruntarea din play-off-ul competiţei care va desemna cele două echipe care vor reprezenta Bacăul la cele două turnee finale, Turneul Naţional şi respectiv Cupa României. Meciul a fost de departe un derby, nu doar al etapei, ci al întregului campionat, după cum ne-a declarat Gheorghe Burleanu, managerul general al campionatului de la Bacău. Grafit a demonstrat că este o echipă profesionistă care a practicat un joc foarte bun, nu mai puţin de 5 goluri au fost marcate de Ionuţ Furtună care a fost declarat şi cel mai bun jucător al partidei.

Un alt meci foarte important pentru calificarea în play-off-ul competiţiei s-a jucat între Nevila Oneşti şi FC Coriolan. Cele 3 puncte puse în joc au fost revendicate de către oneşteni care s-au impus în faţa coriolanilor cu scorul de 6-3. Un rezultat surprinzător am putea spune dacă am fi urmărit doar debutul partidei. FC Coriolan a condus chiar cu 3-0, iar la acest scor bara a fost cea care s-a interpus unui al patrulea gol care poate ar fi închis meciul. Nevila a continuat să spere şi să practice un joc foarte frumos, ceea ce le-a adus la pauză o diferenţă doar de un singur gol, 3-2, pentru ca în repriza secundă, jocul să fie controlat de la un capăt la altul printr-o posesie nimicitoare. Scor final 6-3 pentru Nevila, iar cel mai bun jucător a fost nominalizat Costel Răducan.