Darko Stanic: „Știința e o echipă organizată dar cu puțini jucători care să facă diferența”

Bacăul Sportiv a stat astăzi de vorbă cu una dintre vedetele echipei slovene și anume portarul echipei naționale a Serbiei, Darko Stanic. Acesta ne-a vorbit despre impresia pe care i-a lăsat-o echipa noastră, atu-urile echipei slovene în această dublă manșă dar și viziunea sa asupra șanselor de a se califica în finală ale celor două echipe. Iată interviul realizat cu goalkeeperul sârb:

Rep.: Ce știi despre Știința Bacău, adversarul vostru de mâine?

Darko Stanic: Nu  cunoaștem prea multe despre echipa Științei, de altfel nu am apucat să vizionăm decât un singur meci al ei.

Rep.: Și ce impresie ți-a lăsat Știința în acea înregistrare?

Darko Stanic: Handbaliștii Științei formează o echipa organizată serioasă însă cu doar câțiva jucători care pot face diferența, Adi Petrea fiind unul dintre aceștia.

Rep.: Care sunt punctele forte ale echipei voastre?

Darko Stanic: Unul dintre avantajele noastre este increderea în sine. Sunt aproape patru luni de când echipa nu a mai suferit nicio înfrângere și suntem foarte încrezători în forțele noastre. Nu ascundem faptul că obiectivul nostru este câștigarea Challenge Cup astfel că vom face tot posibilul să ne îndeplinim acest obiectiv. Știm că ne așteaptă o dublă manșă deloc facilă mai ales că vom disputa returul în România, unde există toate premisele unui meci foarte încins.

Rep.: Ce rezultat crezi că ar fi în avantajul vostru în meciul de mâine?

Darko Stanic: Cred că o diferență de 5-6 goluri ar constitui un rezultat foarte bun.

Rep.: Poți aproxima în procente șansele celor două echipe în această dublă manșă?

Darko Stanic: Cred că raportul este de 70% Cimos, 30% Știința.

6 comentarii la „Darko Stanic: „Știința e o echipă organizată dar cu puțini jucători care să facă diferența””

 1. Din pacate forma proasta aratata de apararea Stiintei in ultimele meciuri va face ca in fata unui adversar cu nume sa piarda la o diferenta de 10-12 goluri ceea ce va face returul de la Bacau de peste o saptamana sa isi piarda din farmec.
  Venirea noului manager si a noului antrenor nu a dus nimic nou la echipa noastra draga,doar unele infrangeri ,mai ales ceea de la Resita,echipa care in ultimele 2 etape a pierdut la scor.Baietii nostri paraca numai sant la fel de concentrati ca la inceputul returului.
  Sper sa ma insel,imi doresc asta din tot sufletul.
  Bafta baietilor sper sa ma faca sa imi cer scuze,astept un rezultat bun,un meci bun,nu neaparat,o victorie.
  Forza Stiinta!
  Brigada UMB

 2. ba ce siguri sunt astia pe ei….or fi si ei vre’o super forta in handbalul monial si nu stim noi..:))!

 3. Degeaba comentati de sarbi, sunt jucatori f buni. Intr-adevar, nici cei de la Stiinta nu sunt mai prejos; insa, in comparatie cu noi sunt mai buni !! Dar sa speram ca baietii de la Stiinta isi vor arata adevarata valoare. Sa speram ca Dumnezeu va fi cu noi !! Bafta Stiinta! Baieti, nu uitati, bacauanii va asteapta invingatori ; nu ne dezamagiti !!

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.