Minifotbal: Un autogol de generic

Datorită sărbătorilor din acest week-end, mai multe meciuri din cadrul Campionatului Judeţean de Minifotbal au fost amânate, urmând a se disputa în cursul acestei săptămâni. Printre jocurile disputate au fost cele dintre Zimbru – Petromold, Grafit – Express şi X-Carp – Nevila Oneşti.
În ceea ce priveşte confruntarea dintre Zimbru şi Petromold, se pare că doar primele 15 minute au fost echilibrate, pentru ca după aceea jocul să treacă în totalitate la discreţia Petromold-ului care s-a şi impus cu un scor final de 15-5. Cei mai buni jucători de pe teren au fost Florin Romaşcanu şi Constantin Gâliţă care au ieşit în evidenţă prin experienţa şi tehnica desăvârşită, dar şi pe fondul unei zile nefaste pentru portarul adversarilor.
În celălalt meci disputat în cadrul aceleiaşi etape, lidera la zi a campionatului, Grafit, a trecut de Express cu scorul de 9-5. În ciuda rezultatului, în teren am avut două reprize total opuse, astfel încât la pauză scorul de pe tabelă era de 4-4, după pauză însă formaţia Grafit-ului a luat jocul mult mai în serios reuşind să-şi adjudece victoria în cele din urmă, nu fără însă un autogol de generic „reuşit” de Sergiu Matei. Jucătorul meciului a fost declarat internaţionalul Sorin Ghiuş care se pare că îşi revine la forma din sezonul precedent.
În ultimul meci disputat în acest week-end X-Carp a întâlnit formaţia celor de la Nevila Oneşti, un meci care ar fi părut tranşat încă din primul sfert de oră când X-Carp conducea deja cu 4-0. Formaţia oneşteană nu a renunţat însă la joc iar, prin liderul echipei Edi Stupu, Nevila s-a apropiat până la scorul de 5-3, doar puţin lipsind ca meciul să se încheie la egalitate. Cu toate acestea victoria X-Carp-ului este una meritată şi importantă totodată, aducând încă 3 puncte mari în economia play-off-ului mult aşteptat.
„Chiar dacă sărbătorile şi petrecerile aferente au amânat unele meciuri, le vom juca în cursul săptămâni pentru a ne putea încadra în programul naţional în vederea desemnării echipelor noastre participante la cele două turnee finale”, ne-a declarat Gheorghe Burleanu, managerul competiţiei de minifotbal.
Superliga I: CLASAMENT