Deşi gazdele ocupau primul loc în clasament iar oaspeţii sunt, de conjunctură, pe ultimul, întâlnirea a fost adevăratul derby al seriei, deoarece au fost faţă în faţă cele mai bune echipe. Cu punctele câştigate pe teren şi pierdute ulterior pentru neîndeplinirea cerinţelor de vârstă, echipa lui Nicolai Gomeniuc ar fi ocupat acum locul 2 în clasament. Băcăuanii au început bine meciul, 0-2 min.4, apoi au urmat ratări în serie, iar gazdele şi-au revenit, min.20 scor 11-7. Ştiinţa a prins un ,,culoar’’ bun, a refăcut diferenţa şi a terminat în avantaj prima repriză, 13-15. Repriza a doua a fost fastă pentru elevii lui Nicolai Gomeniuc până în min.41, când a fost consemnată ultima egalitate, 22-22. Gazdele au punctat, oaspeţii au ratat până şi de la 7 metri, iar sucevenii s-au desprins la o diferenţă de 3-4 goluri. Ultimele două minute ale jocului au fost incandescente, ce puteau duce la un rezultat de egalitate sau chiar la o victorie pentru băcăuani. În min.58 era 33-30 pentru ca, în min.60, băcăuanii să puncteze de trei ori şi, cu mai multă concentrare, puteau chiar să egaleze. De la gazde, Alin Roşu a marcat de 10 ori, în timp ce de la băcăuani cei mai prolifici au fost Bulov-10, Tărâţă şi Ramba câte 7. Arbitri: Ciprian Agavriloaie şi Daniel Bura – Iaşi, modeşti.

Un comentariu la „Handbal masculin, Divizia A: CSU Bucovina II Suceava – Ştiinţa MD II Bacău 34-33 (13-15)”