Fotbal, Liga a III-a: Oneştiul e pe tobogan (FCM „Pambac” Oneşti – Cetatea Tg. Neamţ 0-1)

FCM „Pambac” Oneşti îşi continuă căderea, care pare să aibă ca punct terminus Liga a IV-a. Oneştenii aveau nevoie de victorie ca de aer în partida de vineri, în care au primit, pe teren propriu, vizita uneia dintre contracandidatele la retrogradare, Cetatea Tg. Neamţ.
Fotbaliştii lui Costel Câmpeanu au continuat să rateze exasperant, culminând cu irosirea unui penalty, în minutul 20, atunci când Petrea a şutat slab, permiţându-i portarului advers să respingă în corner. Mai mult decât atât, oneştenii au evoluat în superioritate numerică mai bine de o repriză, fundaşul nemţean Caliniuc fiind eliminat în minutul 43.
N-a fost, însă, suficient pentru gazde, fiindcă Dăscălescu le-a aplicat lovitura de graţie în minutul 55, cu un şut la colţul lung, la capătul unui contraatac tăios. Oneştiul s-a aruncat în atac, şi-a creat şi ocazii, dar pe toate acţiunile lor de atac a stat scris NEPUTINŢĂ, astfel încât situaţia echipei antrenate de Costel Câmpeanu a devenit disperată. Pentru a mai spera la salvare, oneştenii sunt obligaţi să învingă vinerea viitoare la Focşani.
FCM „Pambac” Oneşti: Paşcu – Tremel, Andreiu, Hanga, Vameşu – Cr. Borcescu, Dornescu (min. 70 Bărcănescu), Petrea (min. 62 A. Borcescu), Sascău – Grama (min. 62 Furtună), Câmpanu. Antrenor: Costel Câmpeanu.
Celelalte rezultate ale etapei: Willy Bacău – Ceahlăul II P. Neamţ 1-2, Politehnica II Iaşi – Aerostar Bacău 0-2, CSM Focşani – Municipal Petrotub Roman 1-0, Sporting Club II Vaslui – CF Brăila 0-8, Politehnica Galaţi – Oţelul II Galaţi 0-0 şi CS Gura Humorului – CS Panciu 0-3 (gazdele s-au retras din campionat).