Fotbal, Liga a II-a/ S-AU SCOS: DINAMO II – FCM BACĂU 0-2 (0-1)

FCM Bacău a reuşit să obţină victoria care îi scuteşte de emoţiile retrogradării pe final de sezon, pe terenul unei formaţii aflate cu ambele picioare în cel de-al treilea eşalon.
Băcăuanii s-au impus fără mari probleme, primul gol al echipei lui Gheorghe Poenaru fiind de o rară frumuseţe, Dobârceanu catapultând balonul în vinclul porţii lui Oprea, în minutul 12. A rămas doar 1-0 până la pauză, fiindcă oaspeţii n-au reuşit să mai concretizeze niciuna din ocaziile pe care şi le-au creat.
A făcut-o, în schimb, Vraciu, în minutul 65, cu o lovitură de cap plasată, după un corner executat de acelaşi Dobârceanu.
Dinamo II : Oprea – Fodor, Albert, Dragalina, A. Marcu (min. 68 Stanca) – Cazacu, Sandu (min. 73 Simion), Nemţescu, Mărmăneanu – Dumitrescu, M. Ştefan (min. 62 Tapalmaci). Antrenor : Costel Orac
FCM Bacău : Ignătescu – Mihălăchioaie, Vajou (min. 58 Marchiş), Carnariu, Dobârceanu – Răduţoiu (min. 75 Cojocaru), Adăscăliţei, Spiridon, Boboc – Vraciu, I. Radu (min. 39 Tismănaru). Antrenor : Gheorghe Poenaru.

Arbitru: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin); Asistenţi: Nicolae Megheşan (Târnăveni) şi Lorant Szanto (Târgu Mureş).
Alte rezultate: Săgeata Stejaru – Concordia Chiajna 2-0, Sportul Studenţesc – Tricolorul Breaza 2-0, FC Botoşani – Delta Tulcea 2-1, Petrolul Ploieşti – Gloria Buzău 3-1, Cetate Suceava – Dunărea Galaţi 0-3, Farul Constanţa – CSM Rm. Sărat 0-3.
Rămâneţi pe Bacăul Sportiv, vom reveni cu o galerie foto de la această partidă.