Fotbal, Liga a II-a: În sfârşit, un punct ! (FC Botoşani – FCM Bacău 1-1)

După o perioadă de coşmar, cu patru jocuri consecutive în care au încasat câte patru goluri, FCM Bacău a reuşit să obţină un punct foarte preţios în lupta pentru evitarea retrogradării.
Elevii lui Gheorghe Poenaru au izbutit să remizeze pe terenul formaţiei FC Botoşani, echipă antrenată de Cristi Popovici. Gazdele au deschis scorul în minutul 60, prin Boghian, care a fructificat cu o lovitură precisă de cap o centrare a ex-băcăuanului Apostol.
Oaspeţii au reuşit egalarea în minutul 76, atunci când Ionuţ Radu a executat magistral o lovitură liberă de la 25 de metri, învingându-l pe Prisacă.
FC Botoşani: Prisacă – Codreanu, Tincu, Atudorei, Acsinte – Şt. Apostol – Bordeanu, Şuleap (min. 63 Vaşvari), Vrabie (min. 57 Boghian)- Homneac (min. 71 Ţigănaşu), Ghiceanu. Antrenor: Cristi Popovici.
FCM Bacău: Ignătescu – Răduţoiu, Vajou, Adăscăliţei, Carnariu, Dobârceanu – Tismănaru (min. 55 Dutciuc), Mihălăchioaie, Boboc (min. 79 Taban), Radu (90+2 Eudean)- Vraciu. Antrenor: Gheorghe Poenaru.
Arbitru: Florin Constantin (Popeşti Leordeni); Asistenţi: Vasile Popescu (Buzău) şi Cătălin Guloiu (Tisău).
Celelalte rezultate ale etapei: Petrolul Ploieşti – Tricolorul Breaza 3-0, FC Snagov – CSM Rm. Sărat 5-0, Concordia Chiajna – Gloria Buzău 5-2, Dunărea Giurgiu – Săgeata Stejaru 3-0, Farul Constanţa – Dunărea Galaţi 2-2, Sportul Studenţesc – Delta Tulcea 2-0 şi Cetatea Suceava – Dinamo II 0-3 (sucevenii s-au retras din campionat). Victoria Brăneşti – Steaua II se joacă miercuri, 19 mai, de la ora 16.00).