Handbal, Liga Naţională: Meci de infarct ! (HC Odorhei – Ştiinţa Bacău 25-26)

Ştiinţa a început în forţă derby-ul de la Odorhei şi în minutul 12 conducea cu 8-2, pe fondul unei evoluţii foarte bune a lui Tevzadze. Din păcate, gazdele au revenit şi au izbutit chiar să egaleze la 12 în minutul 28, prin Rusia. Experienţa lui Sandu Iacob şi-a spus cuvântul în finalul primei reprize şi la pauză Ştiinţa conduce cu 15-13.
Repriza a doua a fost absolut dramatică, nerecomandată cardiacilor. Gazdele au preluat conducerea în minutul 35, 17-16, iar cu 10 minute înainte de final conduceau cu 21-20. Băcăuanii au revenit şi au preluat din nou conducerea, având chiar un avantaj de două goluri în minutul 52:21-23. HC Odorhei a revenit şi a egalat, ultimele minute fiind absolut insuportabile: 23-23 (min. 55), 24-24 (min. 29), 25-25 (min. 60). În cele din urmă, Ştiinţa a obţinut victoria, prin golul înscris de Rareş Păunică şi a câştigat un meci de poveste!
S-au arătat şi trei cartonaşe roşii: Prachar (min. 42), Tevzadze (min. 46) şi Frăţilă (min. 60).
HC Odorhei: Bârză, Varo – Rusia (6 goluri), Frăţilă (5), Mihalcea (5), Ferenczi (4), Marceta (2), Talas (2), Lucic (1), Komporaly. Antrenor: Vlad Caba.
ŞTIINŢA: Tevzadze, Tamaş – Moskalenko (7 goluri), Bondar (7), Iacob (6), Păunică (2), Prachar (1), Onyejekwe (1), Ghiţă (1), Gurkovsky (1), Iancu. Antrenori: Otto Heel şi Gabriel Armanu.