Nicio concesie: ŞTIINŢA BACĂU – OLTCHIM RM. VÂLCEA 22-45 (12-20)

Conform aşteptărilor, campioanele României la handbal feminin s-au impus de o manieră categorică în disputa cu lanterna roşie a clasamentului. Cei care sperau în puţină bunăvoinţă din partea „galacticelor”, au avut parte de aşa ceva doar în prima repriză, fiindcă în partea a doua a jocului oaspetele s-au dezlănţuit.
Nu-i mai puţin adevărat că şi handbalistele băcăuance au transformat-o pe portăriţa Talida Tolnai, care nu a fost schimbată deloc pe parcursul meciului, într-o veritabilă ţintă vie.
De asemenea, trebuie precizat că vâlcencele au jucat la relanti, oarecum plictisite, dovadă faptul că au încercat doar două „aeriene” în tot meciul, ambele „căzute” în semicerc.
Cele mai câştigate de pe urma acestui meci au fost Narcisa Lecuşanu şi Iulia Puşcaşu, care şi-au revăzut familiile şi prietenii.
În pofida orei total nepotrivite, peste 1000 de spectatori au ţinut s-o vadă la lucru pe Oltchim, spectatorii băcăuani fiind generoşi în aplauze cu ambele combatante.
Evoluţia scorului: 2-1 (min.3), 4-5 (min.9), 5-11 (min.16), 9-15 (min.25), 12-20 (pauză), 15-23 (35), 16-28 (min.42), 21-38 (min.53), 22-45 (final).
ŞTIINŢA: Bogdan (o interv.), Angheluţă (9 interv.) – Marin (5 goluri), Burghel (5), Niga (5), Matei (3), Chiper (2), Vântu (1), Ivan (1), Şurubaru, Amoagdei, Cîlici. Antrenor: Ion Arsene.
OLTCHIM: Tolnai (31 de interv.) – Gâlcă (8 goluri), Gatzel (7), Meiroşu (5), Puşcaşu (5), Nechita (5), Manea (4), Neagu (4), Lecuşanu (2), Vashchuk (2), Shimkute (2), Maier (1), Beşe. Antrenor: Radu Voina.
Arbitri: Ana Maria Duţă şi Diana Florescu