Handbal feminin,"Cupa de Iarnă": Ştiinţa Bacău a produs surpriza

Spuneam că diferenţa de 8 goluri cu care băcăuancele pierduseră dimineaţă în faţa gazdelor a fost nedreaptă. Ştiinţa şi-a confirmat creşterea de formă în cel de-al doilea meci al turneului de la Roman cu Oţelul Galaţi, câştigat de fetele noastre cu scorul de 29 – 26 (14-13).
Rezultatul este surprinzător doar pentru cei care nu au văzut meciul, asta fiindcă elevele Gabrielei Manea au controlat jocul în permanenţă. Handbalistele băcăuance s-au apărat din nou excelent în faţa mult mai experimentatelor lor adversare şi au obţinut o victorie care, sperăm, le va ridica moralul înaintea reluării campionatului.
E adevărat şi faptul că fetele noastre au trăit periculos finalul meciului. Deşi în min.55 conduceau cu 5 goluri, gălăţencele au revenit puternic,înscriind de trei ori consecutiv ,însă handbalistele noastre au gestionat cu succes ultimele 2 minute.
Evoluţia scorului: 3-2 (min.6), 6-5 (min.12), 11-8 (min.20), 13-9 (min.25), 14-13 (pauză), 17-15 (min.35), 21-17 (min.40), 23-20 (min.48), 25-21 (min.52), 27-22 (min.55), 29-26 (final).
În aceste condiţii, partida de mâine dimineaţă de la ora 9.30 cu HC Zalău se anunţă deosebit de interesantă.
În cel de-al doilea meci al după-amiezii, HCM Roman – HC Zalău 30-21 (15-10).