Volei feminin / Știința Bacău pierde în tie-break primul duel pentru bronz

Stiinta Bacau - CSM Bucuresti 10Meci dramatic vineri după-amiază, în capitală, în prima manșă a finalei mici a Diviziei A1 feminine. Proaspăta câștigătoare a Cupei Challenge a învins fosta campioană în 5 seturi, după două ore de joc. Știința Bacău a câștigat relativ lejer primul set, dar le-a pierdut pe următoarele două, trimițând partida în tie-break după ce a câștigat la limită setul 4. Profitând de cele 6 erori neforțate ale adversarelor, bucureștencele au câștigat în decisiv cu 15-8 și conduc cu 1-0 la meciuri. Partida a doua va avea loc tot în București, sâmbătă, de la ora 18.

CSM București – Știința Bacău 3:2 (18-25, 25-21, 25-23, 23-25, 15-8)

CSMB (12 puncte din serviciu, 59 atac, 12 blocaje, 23 erori adversar): Giulia Pincerato 3 puncte, Georgiana Faleș 16, Laura Pihlajamaki 11, Jasna Majstorovic 14, Maria Karakasheva 14, Roxana Bacșiș 21, Jole Ruzzini – libero. Au mai jucat: Diana Tătaru 1, Diana Cărbuneanu 1, Adina Roșca. Antrenor: Francois Salvagni.

Știința (10 puncte din serviciu, 55 atac, 18 blocaje, 19 erori adversar): Sabina Moisa 6, Tatiana Lupu 16, Claudia Gavrilescu 3, Cristina Cazacu 15, Denisa Rogojinaru 14, Ioana Baciu 11, Mihaela Albu – libero. Au mai jucat: Lorena Ciocian, Tsvetelina Zarkova 10, Irina Radu 6, Crina Bălțatu 2. Antrenor: Florin Grapă.