Volei feminin, Cupa CEV / Înfrângere în primul joc din Serbia

Știința Bacău a pierdut marți seara prima manșă a 16-imilor de finală din Cupa CEV, disputată pe terenul echipei sârbe ŽOK Ub. Gazdele s-au impus în doar trei seturi, după o partidă în care băcăuancele au avut din nou mari probleme la preluare. După un prim set echilibrat doar până la 14-14, sârboaicele au dominat clar setul secund, în care au condus cu 16-8 și 21-12. Știința a început în forță setul al treilea, când a condus cu 4-0 pe serviciul Kingăi Kasprzak, însă doar atât, deoarece cu doar 8 puncte din atac și 2 cu blocajul ”studentele” nu puteau emite mai multe pretenții. Rezultat final, ŽOK Ub – Știința Bacău 3:0 (16,18, 18), Manșa a doua se va disputa tot în Serbia, miercuri seara, de la ora 20.

Știința Bacău a evoluat în alcătuirea: Blazevic 1 punct (Ciocian 1), Cikiriz 9, Faleș 4, Veljkovic 3 (Dițu 2), Koleva 6, Kasprzak 4, Dzikowicz (Ciucu) – libero. Antrenori: Florin Grapă, Aurel Cazacu.