Meritau mai mult / Aerostar Bacău – Universitatea Cluj 0-1 (0-0)

”Aviatorii” băcăuani au pierdut în fața ”șepcilor roșii” clujene în prima etapă a eșalonului secund, însă echipa lui Cristian Lupuț a lăsat impresia că putea obține mai mult, poate chiar mult mai mult de la acest meci. Păcat de acea prima repriză slabă, în care mult mai tinerii jucători ai Bacăului au părut mult prea impresionați de numele pe care le-au avut în față (cei trei fundași centrali ai Clujului însumau 106 ani !). Numele și cam atât, fiindcă singura fază notabilă a primelor 45 de minute i-a aparținut tânărului Negrean, al cărui șut a ocolit de puțin poarta lui Anca-Trip.

Aerostarul a început foarte bine mitanul secund, a avut două situații bune de gol în primele 5 minute, rezolvate cu brio de portarul Muțiu. Oaspeții au replicat prompt și au înscris golul care avea să fie al victoriei în minutul 60, când experimentatul Goga, introdus după pauză, a profitat de naivitatea fundașilor adverși și l-a executat cu sânge rece pe Anca-Trip. Băcăuanii au presat pe final de meci și au irosit două ocazii uriașe în prelungiri, la ultima fază căpitanul Cătălin Vraciu nimerind bara. Un rezultat care-i mulțumește pe ardeleni, în pofida unei evoluții neconvingătoare, și îi lasă pe băcăuani cu amărăciunea unui punct scăpat printre degete, la capătul unui joc promițător, totuși, pentru ce va urma în acest campionat.

AEROSTAR BACĂU – UNIVERSITATEA CLUJ 0-1 (0-0) Arbitru: Bogdan Dumitrache (București). Asistenți: Daniel Vlase și Florian Alexandru Vișan (Galați).

Marcator: Goga (min. 60).

Aerostar: Anca-Trip – Corban (36 Alecsandru), Yabre, Bobaru (75 Moisi), D. Mureșan – Chirilă, Chelaru – Oteliță (61 Ardei), Gavrilă (75 Manole), Ilie – Vraciu. Antrenor: Cristian Lupuț.

U Cluj: Muțiu – Ferreira, Tamaș (85 Ilieș), Luchin, Mureșan, Neciu (46 Taub) – Maneran, Novac, Negrean, Golan (46 Goga) – Gavra (71 Ștefănescu). Antrenor: Adrian Falub.