Declarațiile antrenorilor Cristian Popovici și Cosmin Petruescu după partida Aerostar Bacău – ASU Politehnica Timișoara, din Liga a II-a la fotbal.

Ne pusesem mari speranțe în meciul ăsta, după evoluția cât de cât bună de la Petroșani, cu Energeticianul, unde am marcat 3 goluri, apoi meciul de Cupa României, unde am marcat 4 goluri. Am sperat ca aceste două meciuri să ne aducă un nou suflu, însă, din păcate, nu a fost așa. Eu zic că prima repriză a fost echilibrată, chiar dacă adversarii noștri au avut două ocazii clare de a marca, înaintea golului. Am avut și noi șansele noastre, în momentul în care Buhăcianu, din zonă centrală, a aruncat mingea spre Vraciu și putea să forțeze mai mult, apoi Adăscăliței a trecut foarte puțin la o fază fixă, mingea scoasă de Vraciu pentru Hurdubei. Cu toate acestea, am primit gol la ultima fază a primei reprize, la o acțiune a oaspeților care nu ne-a surprins, am avut fundaș acolo, dar atacantul a tras în contră, mingea a sărit peste Hărăguță, eu zic că am avut și o doză de ghinion. Am încercat să le insuflu jucătorilor mei încredere la pauză, le-am spus că se poate reveni dar, din păcate, la primul contraatac mai periculos al adversarilor, am primit cel de-al doilea gol, moment din care ne-a fost foarte greu. Ne-am bătut în continuare, am reușit să marcăm prin Vraciu, dar, după aceea, imprecizia și lipsa noastră de claritate au dus la o dominare fără orizont. E un moment dificil pentru noi, avem doar un punct după cinci etape și nu ne rămâne decât să ne luptăm în continuare, să încercăm să fim mai atenți, mai muncitori și sperăm că vor apărea și rezultatele. Cristian Popovici

Ne-am dorit foarte mult să confirmăm printr-un rezultat pozitiv jocul foarte bun și victoria din etapa anterioară, cu U Cluj, și am fost extrem de motivați. Anticipam o partidă foarte grea, nu e deloc ușor să joci împotriva Aerostarului, o echipă care, din punct de vedere al stilului de joc, îmi amintește de CFR Cluj din sezonul trecut, o echipă foarte organizată, foarte disciplinată tactic, căreia îi place foarte mult jocul de angajament și foarte bine pregătită fizic. Îmi era teamă să nu intrăm oarecum într-un duel fizic cu adversarul, pentru că nu am fi avut nicio șansă în partida de azi. Din păcate, nu am reușit să conservăm rezultatul după ce am înscris al doilea gol, să păstrăm o posesie prelungită și am permis gazdelor să vină peste noi, au și redus din diferență, iar finalul le-a aparținut. Am fost sub presiune în ultimele minute, dar mă bucur pentru faptul că, din punct de vedere tactic, am făcut un joc aproape impecabil, iar jucătorii cu experiență din lot, alături de cei tineri, și-au adus din plin contribuția la acest rezultat. Noi ne propunem să acumulăm cât mai multe puncte, să fim o echipă cu atitudine și determinare, pentru că asta ne cer suporterii. Apropo de suporteri, ați văzut că suntem printre puținele echipe din țară care are suporteri și în deplasare și credeți-mă că nu e ușor să vii de la Timișoara până la Bacău. Astăzi ei au fost fantastici, au fost alături de noi, ne-au încurajat pe tot parcursul jocului și nu putem decât să le dedicăm această victorie. Una peste alta, a fost victorie obținută cu sufletul, dar și cu mintea, pentru că nu am intrat foarte mult în contact fizic cu adversarul. În ceea ce privește echipa băcăuană, eu cred că e doar o chestiune de timp până va confirma prin rezultate jocul foarte bun pe care-l practică. Cu siguranță că e o echipă de prima jumătate a clasamentului, mi-a plăcut foarte mult, au în componență câțiva jucători cu experiența ligilor superioare și un antrenor cu experiență pentru acest nivel. Cosmin Petruescu

2 comentarii la „Declarații după Aerostar Bacău – ASU Politehnica Timișoara 1-2 / ”Aerostar îmi amintește de CFR Cluj din sezonul trecut””

1. I-a plăcut echipa Bacaului fiindca a castigat. Daca ii egalam in prelungiri probabil ca ar fi spus ca a luat doar 1 punct cu o echipa care doar se apără si joaca minge bubuita. Cat despre comparatia cu CFR, sa fim seriosi, si aia se apărau, dar castigau campionatul si meciurile pe banda rulanta. Noi suntem CFR de anul trecut doar daca intorci clasamentul. Meciul de la U Cluj probabil ca va fi unul tot defensiv, cand a jucat Energeticianul acolo si a lasat spatii au luat 3. Poate pe Oradea o sa ii batem acasa, dar daca si cu aia incepem asa defensiv…

2. Daca nu jucau in 10 cu Energeticianul, nu luau bataie. Daca odihneau in Cupa titularii, era altceva. Se vor limpezi pana la urma jocul, formula, sistemul. Mai sunt multe jocuri…