Volei feminin, Divizia A1 / Volei Alba Blaj – Știința Bacău 3:1 (-23, 19, 23, 19)

”Studentele” rămân fără victorie în faza a doua a Diviziei A1, după ce au pierdut luni pe terenul campioanei Volei Alba Blaj. Băcăuancele au făcut, însă, un joc bun, au câștigat primul set și au condus până spre finalul setului al treilea, adjudecat la limită de gazde. Ardelencele au avut în cubaneza Cleger (intrată, curios, din postura de rezervă) jucătoarea determinantă.

Meritam un al doilea set, după modul cum am evoluat. Le-am spus fetelor înainte de meci să joace cât pot mai bine, să nu ne facem de râs. Știam ce forță avem în față și ne-am ridicat la înălțimea unui adversar extrem de puternic. Cheia jocului a fost serviciul, adversarele au servit mai bine. De asemenea a contat mult că a intrat Cleger, cred că fără ea Blajul avea probleme mari. Campionatul se joacă în continuare. Florin Grapă

CSM Târgoviște a câștigat surprinzător pe terenul celor de la CSM București, relansând lupta pentru titlu și desprinzându-se la 5 puncte de Știința, aflată pe locul 4, la egalitate de puncte cu Agroland Timișoara. În etapa viitoare, Știința va juca pe teren propriu, cu CSM Lugoj.

Blaj: Barakova 3 puncte (Moellers 5), Salaoru 10 (Cleger 23), Onyejekwe 13, Aquino 10, Koleva 16, Crncevic 5, Ilyasoglu – libero. Antrenor: Darko Zakoc.

Știința: Ciocian 6 (Kapelovies), Rogojinaru 13 (Filipaș 2), Djuric 16 (Sipoș), Faleș 6, Lupa 13, Cazacu 10 (Radu 1), Albu (Ciucu) – libero. Antrenor: Florin Grapă.