Handbal, juniori III / CSM Bacău – CSM Focșani 39-22 (22-14)

Campioana în exercițiu a handbaliștilor juniori III a jucat în antepenultima etapă a sezonului regulat pe teren propriu, în compania ocupantei locului al treilea din seria B. Pentru a-i stimula, Gabi Armanu și-a adus elevii să joace în Sala Sporturilor, acolo unde sperăm ca din toamnă să retrăim atmosfera marilor meciuri din primul eșalon. Dacă în prima repriză a mai fost cum a mai fost, filmul meciului s-a rupt pentru echipa de pe Milcov în debutul reprizei secunde, când oaspeților le-au trebuit 11 minute să înscrie pentru prima dată. La un asemenea scor, întreaga echipă băcăuană merită remarcată, însă și de la vrânceni am notat câțiva băieți de perspectivă – Feraru, Muraru și Andronic. Băcăuanii au acumulat astfel 16 victorii din tot atâtea partide, cu un golaveraj impresionant, 623-312.

Bacău: Aki Marinescu, Marian Enculesei – Darius Bran 8 goluri, Alin Andrei 6, Răzvan Frînghiu 6, Vlad Bălan 4, Ștefan Armanu 4, Tiberius Toboșaru 3, Ianis Petrea 2, Darius Feldeș 2, Codrin Liță 2, Robert Cojocaru 1, George Dinu 1, Dragoș Cantăr, Cristian Gheorghe, Eduard Romaneț. Antrenori: Gabriel Armanu, Valeriu Rugină.

Focșani: Petru Andronic, Silviu Vișan – Lucian Muraru 9, Robert Feraru 7, Alexandru Golea 2, Călin Ciubotaru 2, Răzvan Prundiș 1, Bogdan Dochioiu 1, Luca Gogonea, Denis Bari, Dennis Bogdan, Andrei Popoiu, Georgian Ciocoiu, Cristian Gheorghiță. Antrenori: Marius Partene, Iulian Neață.