Volei masculin, Divizia A1 / Volei Club Caransebeș – Știința Bacău 3:1 (14, 24, -21, 21)

După două victorii în fața bănățenilor în sezonul regulat, Știința Bacău a pierdut miercuri partida disputată în deplasare, la Volei Club Banatul Caransebeș. Deși au avut un prim set slab, în care mai nimic n-a mers, băcăuanii și-au revenit în parțialul al doilea, pe care l-au pierdut în prelungiri, după un atac în tijă al lui Csoma. Evoluția ”studenților” a crescut în setul al treilea când a intrat în scenă și blocajul, datorită căruia s-a făcut diferența pe final. Setul patru a fost echilibrat, băcăuanii conducând cu 8-6 și 13-10, bănățenii au egalat la 14 și au intrat cu avantaj minim la al doilea time-out tehnic datorită unui serviciu mai periculos. Pe final de set, s-au remarcat nițel și arbitrii care le-au făcut două mici cadouri gazdelor la 19-17 și 20-18, inventând o minge ținută și un fileu atins. Un as al lui Kullo a făcut 23-19, partida fiind încheiată de un atac al letonului Petrusevics.

Știința Bacău a evoluat în alcătuirea: Ivkovic (Cazacu), Csoma (Purice), Cimili (Tîrcavu), Marinca (Voinea), Someșan (Ivankovic), Vițelaru, Ghimeș – libero. Antrenori: Corneliu Păduraru și Eusebiu Țurcanu. În ultima etapă a turului play-out-ului, băcăuanii vor juca pe teren propriu sâmbătă, de la ora 19, cu VCM LPS Piatra Neamț.