Volei masculin, Divizia A1 / Știința Bacău – Tricolorul Ploiești 0:3 (-20, -14, -27)

Stiinta Bacau - Tricolorul Ploiesti 4Voleibaliștii de la Știința Bacău au pierdut primul meci al anului, disputat pe teren propriu în compania Tricolorului Ploiești, o multinațională fără români în echipa de start. Băcăuanii n-au făcut față forței de atac a oaspeților, blocajul ”studenților” lăsând impresia că e în revizie (două puncte cu blocajul în tot meciul!!). Însă chiar și în condițiile unei nete diferențe de valoare, Știința a avut șansa de a intra în meci în setul al treilea, însă n-a valorificat-o.

Primul set a fost echilibrat până după cel de-al doilea time-out tehnic (3-3, 7-8, 12-12, 15-16), după care ploieștenii s-au desprins datorită atacurilor devastatoare – 17 din cele 25 de puncte ale primului parțial s-au făcut cu atacul. De notat și faptul că, la jumătatea primului set, ploieșteanul Daniel Vargas a părăsit terenul accidentat după o ciocnire la fileu cu nou-venitul din tabăra băcăuană, Goran Ivankovic.

Băcăuanii s-au prăbușit în setul secund, când Tricolorul a făcut 4-0 după trei blocaje consecutive. În acest set, Știința a reușit primul punct cu blocajul, la 9-19, prin Cimili. Și setul al treilea a fost început în trombă de oaspeți, care au condus cu 5-1, însă ”studenții” au revenit spectaculos, preluând conducerea cu 10-9. Știința a intrat cu avantaj minim la al doilea time-out tehnic, apoi s-a desprins la 20-18 pe serviciul lui Cimili. Tricolorul a egalat, apoi a condus cu 23-22, băcăuanii au revenit iarăși, însă au irosit nu mai puțin de 4 mingi de set! De cealaltă parte, ploieștenii au valorificat prima oportunitate de a închide meciul, cu atacul lui Centelles, iar spectatorii au rămas cu întrebarea ”ce-ar fi fost dacă Știința lua setul al treilea ?”

Știința (2 puncte din serviciu, 38 atac, 2 blocaje, 19 erori adversar; 11 servicii greșite): Ivkovic, Csoma (Purice), Cimili, Marinca (Al. Voinea), Someșan (Sărăcuțu), Ivankovic (Vițelaru), D. Ghimeș – libero. Antrenori: Corneliu Păduraru și Eusebiu Țurcanu.

Tricolorul (3 puncte din serviciu, 43 atac, 12 blocaje, 21 erori adversar; 12 servicii greșite): Carrasco (C. Ghimeș), Vargas (Grigoraș), Zhylinski, Ryabukha, Centelles (Fl. Voinea),  Milivojevic, Skundric – libero. Antrenori: Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu.

Celelalte rezultate ale etapei a 14-a: Știința Explorări Baia Mare – Steaua București 2:3, SCMU Craiova – Volei Municipal Zalău 3:0, VCM LPS Piatra Neamț – Arcada Galați 0:3, Volei Caransebeș – Unirea Dej 3:1 și CSM București – U Cluj 3:0.

Clasament: 1. Steaua 36p, 2. Zalău 34p, 3. Galați 34p, 4. Craiova 29p, 5. Ploiești 27p, 6. CSM București 25p, 7. Baia Mare 17p, 8. Caransebeș 17p, 9. Știința Bacău 11p, 10. Dej 10p, 11. Cluj 7p, 12. Piatra Neamț 2p.

Etapa viitoare (28-30 ianuarie): Arcada Galați – Știința Bacău, CSM București – SCMU Craiova, U Cluj – Volei Caransebeș, Unirea Dej – VCM LPS Piatra Neamț, Tricolorul Ploiești – Știința Explorări Baia Mare și Steaua București – Volei Municipal Zalău.