stiinta-bacau-bursa-bbskCa și în prima manșă, disputată pe teren propriu, voleibalistele de la Știința Bacău n-au izbutit să câștige decât un set în deplasarea de la Bursa. Conduse de pe margine de secunzii Aurel Cazacu și Rareș Puni, băcăuancele au pierdut clar primele două seturi, gazdele rezolvând astfel rapid ecuația calificării. Cu 15 puncte din atacuri, mai multe decât în primele două seturi la un loc, ”studentele” și-au adjudecat setul al treilea, dar turcoaicele au revenit și au închis meciul câștigând la limită setul al patrulea. Bursa BBSK se califică astfel în optimile Cupei Challenge, în timp ce pentru Știința urmează prima manșă din semifinalele Cupei României, miercurea viitoare (ora 17.30), pe teren propriu, cu CSM Târgoviște.

Bursa BBSK (9 puncte din serviciu, 59 atac, 8 blocaje, 17 erori adversar; 9 servicii greșite): Kirdar 1 punct, Da Silva 8, Milos 5, Soroglu 14, Horvath 16, Yildirim 8, Sarioglu – libero. Au mai jucat: Hatipoglu 7, Ince 7, Bashnakova 6, Albayrak 4, Tanil, Cihan – libero. Antrenor: Jan De Brandt.

Știința (10 puncte din serviciu, 40 atac, 9 blocaje, 21 erori adversar; 5 servicii greșite): Zburova, Perovic 15, Otasevic 11, Faleș 7, Cazacu 11, Rogojinaru 5, Manu – libero. Au mai jucat: Miclea 2, Radu 5, Bălțatu 3, Albu – libero. Antrenori: Aurel Cazacu și Rareș Puni.

2 comentarii la „Volei feminin, Cupa Challenge / Bursa BBSK – Știința Bacău 3:1 (15, 17, -18, 23)”

1. Cinste fetelor ai antrenorilor. Din pacate atat putem momentan, fara o investitite majora sa putem tina pasul cu Blajul, Targoviste si Bucurestiul nu putem face mai mult. Trebuie sa ne mandrim cu asemenea echipa, e singura care tine numele orasului sus. Hai Bacaul, hai autoritatile sa le sprijinim din ce in ce mai mult.