Handbal feminin, Divizia A / Știința Bacău – Universitatea Neptun Constanța 28-27 (14-16)

stiinta-bacau-univ-neptun-constanta-4După ce, în primele cinci etape, nu cunoscuseră gustul victoriei, handbalistele de la Știința Bacău au obținut duminică, pe teren propriu, cel de-al treilea succes consecutiv. Ca de obicei, victoria s-a conturat greu, dezonodământul partidei stând sub semnul întrebării până în ultimele secunde ale jocului. Echipa băcăuană a avut din nou în portărița Diana Ivanov omul meciului, cu 16 intervenții, inclusiv două aruncări de la 7 metri.

După o primă repriză echilibrată, constănțencele au intrat la cabine cu două goluri avans, pe fondul unor greșeli neforțate ale adversarelor. După pauză, oaspetele au condus și la 3 goluri, dar Știința a revenit și conducea cu 24-22 în minutul 48. Au urmat trei minute fără gol pentru gazde, iar Constanța a preluat conducerea cu 26-24 în minutul 51, după trei goluri consecutive înscrise pe contraatac. Împinse de la spate de un public entuziast, băcăuancele au avut puterea să revină, luând conducerea în minutul 59, 27-26, prin golul Iulianei Faig. Oaspetele au egalat rapid prin Căldare, dar aceeași Faig a adus-o din nou pe Știința în avantaj. Echipa gazdă a avut atacul cu 35 de secunde înainte de final, a ratat, însă Diana Ivanov a salvat victoria cu o intervenție în ultimele secunde.

Știința: Ivanov, Uricaru – Faig 9 goluri, Croitoriu 5, Verșescu 4, Cășeriu 4, Ciobanu 4, Țocu 2, Iștoc, Codreanu. Antrenori: Costel Oprea, Constantin Hornea.

Neptun: Rusu, Moroianu – Birton 9, Ciucanu 4, Filip 4, Bari 4, Căldare 3, Pintilie 2, Mușat 1. Antrenori: Ionuț Pușcașu, Lăcrămioara Ilie.

Eliminări de 2 minute: 3-6. Aruncări de la 7 metri (transformate): 7 (6) – 5 (3).

Arbitraj slab, cu multe greșeli, al cuplului ieșean Dan Gogolincă – Silviu Roibu.