Volei masculin, Divizia A1 / Știința Bacău – U Cluj 3:1 (21, 20, -23, 21)

stiinta-bacau-u-clujDupă primul punct, obținut miercuri pe terenul Unirii Dej, a venit și prima victorie a voleibaliștilor de la Știința Bacău. ”Studenții” băcăuani au trecut sâmbătă seara de cei clujeni, după un joc spectaculos, care a plăcut puținilor dar entuziaștilor spectatori prezenți. Primul set a început sub semnul echilibrului, băcăuanii intrând cu avantaj minim la primul time-out tehnic. Știința s-a desprins treptat, 12-10, 14-11, 18-13 cu un as al lui Vițelaru și 22-16 după o bombă a lui Someșan. Ardelenii s-au apropiat la 21-24 pe serviciul ex-băcăuanului Negrean, dar Csoma a închis primul parțial cu un atac în forță.

Oaspeții au început mai bine setul al doilea, conducând cu 6-4 și 8-7, însă Știința a întors rezultatul și a făcut 11-9 pe serviciul coordonatorului Ivkovic. Două blocaje și un atac al lui Csoma au dus scorul la 20-14 pentru băcăuani, după care un as al lui Ivkovic a făcut 22-15. Două blocaje consecutive ale clujenilor i-au adus la 20-24, însă un atac necruțător al centralului Marinca a arhivat setul secund în contul Științei.

U Cluj a început în trombă setul al treilea și, pe fondul unei preluări deficitare a băcăuanilor, a intrat cu 5 puncte avantaj la primul time-out tehnic. La 13-8 pentru ardeleni, Sărăcuțu i-a luat locul lui Vițelaru, schimbare inspirată, fiindcă Știința a egalat la 14 după două blocaje (împreună cu Cimili) ale jucătorului nou intrat și un as al lui Csoma. Mai mult, gazdele au luat conducerea cu 22-21, însă clujenii au revenit imediat în avantaj după câteva greșeli în atacul advers, setul fiind încheiat de un atac al celui mai bun om al oaspeților, Negrean.

Și setul al patrulea a debutat cu ardelenii la timonă, iar la 7-11 banca tehnică a gazdelor a cerut time-out. Băcăuanii s-au apropiat la 10-11, după un blocaj reușit de Someșan și au egalat la 14 cu un as al căpitanului Purice. Un blocaj al lui Ivkovic a făcut ca băcăuanii să intre cu avantaj minim la al doilea time-out tehnic, Știința desprinzându-se la 19-16 datorită unui atac al lui Someșan. Diferența de 3 puncte s-a menținut până spre final, punctul victoriei fiind reușit, deloc întâmplător, de MVP-ul partidei, secundul băcăuan Ștefan Someșan. Excelentă și evoluția liberoului Doru Ghimeș, care a avut câteva intervenții absolut senzaționale. De altfel, publicul i-a aplaudat în picioare, minute în șir, pe voleibaliștii băcăuani, care și-au salutat suporterii la mantinelă.

ȘTIINȚA (5 puncte din serviciu, 50 atacuri, 15 blocaje, 28 greșeli adversar, 15 servicii greșite): Ivkovic, Csoma, Cimili, Marinca, Someșan, Vițelaru, Ghimeș – libero. Au mai jucat: Purice, Sărăcuțu, Voinea, Cazacu, Todoruț. Antrenori: Corneliu Păduraru și Eusebiu Țurcanu.

U CLUJ (2 puncte din serviciu, 43 atacuri, 11 blocaje, 31 greșeli adversar, 15 servicii greșite): Kozlovskyi, Negrean, Păștean, Pop, Borota, Badea, Popovici – libero. Antrenor: Romeo Lotei.

Celelalte rezultate ale etapei a VI-a: SCMU Craiova – Volei Club Caransebeș 3:0 (20, 23, 23), VCM LPS Piatra Neamț – CSM București 3:2 (-26, 22, 23, -22, 13), Știința Explorări Baia Mare – Unirea Dej 3:0 (18, 15, 17), Volei Municipal Zalău – Arcada Galați 3:0 (16, 18, 17) și Steaua București – Tricolorul Ploiești 3:0 (18, 22, 14).

Clasament: 1. Steaua 16p, 2. Zalău 14p (17-7), 3. Tricolorul 14p (15-8), 4. Arcada 13p, 5. Craiova 12p, 6. CSM București 11p, 7. Caransebeș 6p (10-14), 8. U Cluj 6p (8-12), 9. Dej 6p (9-15), 10. Baia Mare 4p (8-15), 11. Știința Bacău 4p (6-16), 12. Piatra Neamț 2p.

Etapa a VII-a (11-12 noiembrie): CSM București – Știința Bacău, Tricolorul Ploiești – SCMU Craiova, Arcada Galați – Steaua București, Unirea Dej – Volei Municipal Zalău, U Cluj – Știința Explorări Baia Mare și Volei Club Caransebeș – VCM LPS Piatra Neamț.