Handbal, juniori II / CSSM Bacău s-a impus la Piatra Neamț în derby-ul seriei

LPS Piatra Neamt - CSSM Bacau 15Handbaliștii juniori II pregătiți de Gabriel Armanu au câștigat duminică dimineață, la Piatra Neamț, derby-ul seriei A a campionatului național. Băcăuanii au avut o primă repriză foarte dificilă, pe care și-au făcut-o singuri așa, în urma numeroaselor ratări în situație de 1 la 1 cu portarul pietrean Turturică, cel mai bun jucător al echipei sale. În aceste condiții, echipa gazdă conducea în minutul 17 cu 10-7, iar în minutul 19 cu 11-9, după care oaspeții au înscris de 4 ori la rând, au luat conducerea și nu au mai cedat-o până la final. În repriza a doua, lucrurile au intrat pe făgașul normal, dat fiind faptul că există o diferență valorică evidentă între cele două loturi. Sigur că banca tehnică a gazdelor a încercat să pună presiune pe cei doi arbitri neexperimentați, depășiți în destule momente de joc, dar victoria a revenit logic băcăuanilor, care s-au desprins la 3 puncte de pietreni, aflați pe locul al doilea. Rezultatul final oarecum strâns se datorează faptului că, pe final, Gabriel Armanu a utilizat și jucătorii care nu evoluaseră deloc până atunci. De notat și debutul internaționalului de juniori Andrei Buzle (foto, nr. 18) la CSSM Bacău, cu o evoluție remarcabilă pe ambele faze ale jocului.

LPS Piatra Neamț: Radu Turturică – Dragoș Pricope (10 goluri), Ioan Nica (7), Alex Blăgescu (3), Vlad Forman (1), Ștefan Ciobanu (1), Nicolas Mantu (1), Cristian Gavriluț (1), Cătălin Caba, Tudor Martin, Gabriel Secară. Antrenori: Adriana și Răzvan Caba.

CSSM Bacău: Eugen Crăciunescu, Alexandru Păcuraru, Andrei Cozma – Alexandru Pintilie (6), Andrei Buzle (5), Andrei Drăgan (5), Robert Cojocaru (4), Andrei Iștoc (4), Dragoș Dragomir (1), Răzvan Pușcuță (1), Andrei Totoi (1), Ionuț Vamanu, Eduard Iordachi, Alexandru Derlă, Alexandru Tărcuță. Antrenor: Gabriel Armanu.