Loviți de tren / SC Bacău – Rapid București 0-3 (0-1)

Sport Club Bacau - Rapid Bucuresti 1Sport Club Bacău și-a continuat pasa proastă la meciurile de pe teren propriu din campionat, înregistrând sâmbătă cea de-a treia înfrângere consecutivă pe ”Letea”. De data aceasta, băcăuanii au cedat în fața Rapidului la scor de forfait, un rezultat totuși prea sever față de cele petrecute pe teren.

Rapidiștii au deschis scorul după o nouă greșeală personală a gazdelor, Burcă pierzând foarte ușor un balon în favoarea lui Iulian Popa, care l-a învins cu un șut plasat pe tânărul Ureche, în minutul 13. Patru minute mai târziu, Martin a irosit șansa de a dubla avantajul oaspeților, după care au urmat 4 mari ocazii ale băcăuanilor. În minutul 18, Sahru a șutat slab din poziție ideală, după serviciul lui Vraciu, pentru ca, 4 minute mai târziu, portarul Romero să respingă miraculos, de lângă bară, un șut-centrare expediat din flancul stâng de Drugă. În minutul 35, Vraciu n-a ajuns la balon după centrarea lui Pungă, iar două minute după aceea tot el a șutat din apropiere, dar Romero și Moke au îndepărtat pericolul. După partida de cupă cu ASA, o nouă repriză în care s-a ratat cu nemiluita.

Din păcate, toate ocaziile ratate în primele 45 de minute s-au răzbunat în mitanul secund, după alte două momente de visare ale defensivei Bacăului. În minutul 60, Popa a făcut dubla după o pasă primită de la Luque, însă faza a fost precedată de un duel controversat la marginea celuilalt careu, unde senzația a fost că Grassi l-a faultat pe Vraciu. Scorul final a fost stabilit în minutul 86 de Embalo, care a scăpat singur cu Ureche și a înscris cu latul.

În pofida înfrângerii, Sport Club Bacău rămâne pe locul al treilea în seria I, cu 19 puncte din 11 meciuri, iar în etapa viitoare va sta, urmând ca, în ultima etapă a turului, pe 11 noiembrie, să joace din nou acasă, cu Academica Clinceni.

SC Bacău: Ureche – Mihălăchioae, Lozneanu, Burcă, Drugă – Sahru (78 S. Vlad), Adăscăliței (50 Neagu), Dumitriu, Pungă (73 Nemțanu) – Hurdubei, Vraciu. Antrenor: Cristian Popovici.

Rapid: Romero – Raiciu, Moke, Grassi, N. Vasile – M. Martin (84 Jeslinek), Trandu, Luque, I. Popa – N’Koyi (78 Embalo), Cioablă (68 G. Ganea). Antrenor: Dan Alexa.

Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş). Asistenţi: Adrian Ionescu (Târgovişte) şi Romică Bîrdeş (Piteşti).

5 comentarii la „Loviți de tren / SC Bacău – Rapid București 0-3 (0-1)”

1. burca cel mai mare rapidist.uitati-va la toate meciurile cu crapid in care a jucat burca ce a facut.acum 2 ani la un meci pe aerostar a facut penalty.tot acum 2 ani in play-off tot pe aerostar la scorul de 1-1 face un hent de copil de 2 ani la mijlocul terenului si i-a al 2 -lea galben prin min. 60.marele antrenor popovici in loc sa se ia de jucatorii lui in timpul meciului are grija sa se ia cu spectatori din tribuna (platitori de bilet..10 lei biletul).se vede clar ca ati jucat 2 solist la pariuri.

1. Si ca sa vin cu o completare, ai uitat sa specifici autogolul inexplicabil al aceluiasi burca dintr-un meci cu Rapid. https://youtu.be/YdSBolhmFbk?t=35s
      Puteti vedea pe youtube greselile ‘fara intentie” ale acestui jucator, care au influentat rezultatul final in fiecare din meciurile cu rapid, jucate acasa.

2. Hurdubei da cel mai bun randament in banda stanga (in locul lui Punga). Poate cu Miron in poarta rezultatul era altul.

3. Daca nu juca in Cupa, altul era rezultatul. Secundul de la Rapid a recunoscut ca i-a lasat pe bacauani sa atace, ca sa-i prinda pe contraatac, ceea ce face Bacaul in deplasare. Obositi dupa Cupa, au fost prinsi in ofsaid de tactica Rapidului, echipa care venea dupa 2 rezultate proaste si priveau altfel jocul. Daca Bacaul s-ar apara (1-4-4-2) acasa si s-ar baza pe contraatac AR CASTIGA SI ACASA. Nu este o echipa care sa domine acasa, dar cu tactica din deplasare ar bate tot ce ar intalni !!!
    Jucatorii au avut in 8 zile 3 meciuri de „liga 1” (cu echipe care au fost sau sunt in liga 1). Nu au mai rezistat fizic si psihic… Un motiv in plus sa se fi aparat si sa se bazeze pe contraatac cu Rapidul.