Victorioși în deplasare / Ceahlăul Piatra Neamț – Sport Club Bacău 2-3 (0-2)

Ceahlaul-SC Bacau

Sport Club Bacău a câștigat sâmbătă derby-ul Moldovei, un derby spectaculos în care ocaziile ratate de băcăuani s-au răzbunat, dar acțiunea personală a lui Neagu a făcut diferența în final. Prima repriză a fost dominată total de echipa din Bacău, pe când în cea de-a doua repriză oaspeții și-au bătut joc de ocazii, iar din minutul 70, nemțenii au început să arate ca o echipă ce se poate bate de la egal la egal cu orice echipă din serie.

Echipa băcăuană a deschis scorul în minutul 10, când Burcă a reluat în plasă centrarea din corner a lui Pungă.  Adăscăliței majorează scorul  în minutul 30, Pungă centrând din nou decisiv, de data aceasta din lovitură liberă de la 20 de metri lateral stânga. În ultimul minut al primei reprize Ceahlăul a avut o jumătate de ocazie, dar Popadiuc a fost blocat în care în momentul șutului.  Repriza secundă a început bine pentru SC, care a trecut pe lângă golul trei de mai multe ori prin Vraciu de două ori, Hurdubei și Antim. În minutul 73 Chitoșcă expediază o bombă direct in vinclu de la 22 de metri, iar din acest moment gazdele au început să arate ce pot. Zece minute mai târziu Iovu a trecut pe lângă egalare după ce a șutat puțin peste poartă din 10 metri. Ceahlăul a reușit să egaleze în minutul 85 prin Stana, care a transformat un penalty obținut de Ștefănescu.  Golul victoriei a fost înscris în minutul 88, la capătul unei acțiuni individuale a lui Cosmin Neagu, acesta pasându-i decisiv lui Vraciu.

După această victorie Sport Club urcă pe primul loc în clasament cu 19 puncte, următoarea clasată fiind Rapid București cu 18 puncte și două meciuri jucate mai puțin. Referitor la meciul de miercuri din Cupa României, Sport Club Bacău pune luni în vânzare bilete pentru meciul cu ASA Tg. Mureș la secretariatul clubului de la stadionul “Letea” și la chioșcul “Ziarul de Bacău” din fața magazinului ”Luceafărul”. Prețul unui bilet este de 15 lei. Partida SC Bacău – ASA Tg. Mureș este programată să se dispute miercuri, 28 octombrie, cu începere de la ora 14,30, pe stadionul “Letea”.

Ceahlăul: A. Barna – V. Călin, L. Cazan, Masella (59 Stahie), Margină – Popadiuc (57 Iovu), Drăghiceanu, Stana, Ştefănescu, Chitoşcă – Căruţă.Antrenor: Mihai Ionescu.

Bacău: Bg. Miron – Burcă, Ciuta, Lozneanu, Drugă – R. Adăscăliţei, Antim (77 Corban), Vraciu, Dumitriu – A. Pavel (59 Hurdubei), Pungă (69 C.Neagu). Antrenor: Cristian Popovici.

2 comentarii la „Victorioși în deplasare / Ceahlăul Piatra Neamț – Sport Club Bacău 2-3 (0-2)”

1. Rapid a primit cu ajutorul arbitrilor 4 puncte, Bacaul… a pierdut 2 puncte.

1 SC Bacău 10 6 1 3 12-9 19p Ad. +4
    2 Rapid 8 6 0 2 12-5 18p +6
    3 Rp. Sv. 9 6 0 3 13-9 18p +3
    4 Farul 9 5 2 2 14-9 17p +2
    5 Călăraşi 9 4 4 1 16-4 16p -2
    6 Brăila 9 5 1 3 11-12 16p +4
    7 Clinceni 9 4 2 3 18-10 14p -1
    8 Berceni 9 3 3 3 12-13 12p 0