Fotbal, Liga a II-a / Bucovina Pojorâta – Sport Club Bacău 1-2 (0-1)

Bucovina Pojorata - SC BacauCristian Popovici a găsit formula câștigătoare, iar Sport Club Bacău a obținut prima victorie din campionat pe terenul nou-promovatei din Pojorâta, într-o etapă ”italiană”, cu 5 meciuri încheiate cu scorul de 1-0 ! Băcăuanii au deschis scorul în minutul 38, la capătul unui contraatac

rapid, Hurdubei pasându-i precis lui Vraciu, care a marcat cu un șut din careu. Bucovinenii au egalat în minutul 55, după ce Buhăcianu a transformat un penalty obținut de ex-băcăuanul Căinari. Golul victoriei oaspeților a venit în minutul 80, atunci când Cătălin Vraciu a reușit ”dubla”, reluând la vinclu, cu o foarfecă spectaculoasă, o centrare venită din flancul stâng, de la același Hurdubei, gol aplaudat la scenă deschisă.

Bucovina: Puianu – D. Cristescu, A. Răuţă, Prundean, Acostăchioae (88 Juncănaru) – V. Stănescu, Jarda (83 Colța), S. Rus, Căinari – M. Coman, Buhăcianu (78 Pădurariu). Antrenor: Dănuț Mândrilă.

SC Bacău: Miron – Ciută, Ursu, Burcă, Drugă – Sahru, Adăscăliței, Neagu (72 Dumitriu), Pungă (81 Sascău) – Vraciu, Hurdubei (86 Grumezescu). Antrenor: Cristian Popovici.

Arbitru: Ovidiu Petru Oprea (Ploieşti); Asistenţi: Joszef Peter (Sfântu Gheorghe) şi Ciprian Iovu (Botoşani).

Celelalte rezultate ale etapei a III-a: Rapid București – Ceahlăul Piatra Neamț 1-0 (1-0), Dacia Unirea Brăila – Oțelul Galați 0-1 (0-0), Rapid CFR Suceava – Gloria Buzău 1-0 (0-0), Academica Clinceni – CS Balotești 0-1 (0-0) și Dunărea Călărași – ACS Berceni 1-0 (1-0). Farul Constanța a stat.

Clasament Liga a II-aEtapa a IV-a (19 septembrie): SC Bacău – Rapid CFR Suceava, Oțelul Galați – Bucovina Pojorâta, ACS Berceni – Dacia Unirea Brăila, CS Balotești – Dunărea Călărași, Farul Constanța – Academica Clinceni și Gloria Buzău – Rapid București. Ceahlăul Piatra Neamț stă.

Un comentariu la „Fotbal, Liga a II-a / Bucovina Pojorâta – Sport Club Bacău 1-2 (0-1)”

1. Singura echipa neinvinsa, Calarasi, a fost de fapt invinsa de Bacau, insa eliminarea lui Neagu (al doilea galben pentru proteste), discutabila, cu jumatate de ora inainte de final, a facut posibil egalul.