Handbal, juniori III / Egal cu Sighișoara, totul se decide vineri

CSS Bacau - HC Arges 7Handbaliștii de la CSS Bacău au terminat la egalitate, 26-26, cel de-al doilea meci din cadrul turneului final care se desfășoară la Turda. Deși au condus cu 26-24, băcăuanii nu au mai reușit să înscrie în ultimele 4 minute ale partidei, sighișorenii egalând în ultimul minut. CSS Bacău (antrenori Gabriel Armanu și G. Călin) a evoluat în alcătuirea: Andrei Farcaș, Andrei Cozma – Andrei Totoi (9 goluri), Răzvan Pușcuță (6), Ionuț Vamanu (4), Andrei Stănescu (4), Eduard Iordachi (2), Ștefan Gherasim (1), Rareș Stănică. În celălalt meci din grupa băcăuanilor, Potaissa Turda – HC Adrian Petrea Reșița 27-20.

După două etape, formația din Turda conduce în clasamentul grupei, cu 6 puncte, fiind urmată de CSS Bacău (4 puncte), CSS Sighișoara (1 punct) și HC Adrian Petrea Reșița (0 puncte). Vineri vor avea loc ultimele partide din faza grupelor, decisive pentru calificarea în semifinale, acolo unde merg primele două clasate. De la ora 14, CSS Bacău va juca împotriva gazdelor de la Potaissa Turda, iar de la 15.30, se joacă meciul HC Adrian Petrea – CSS Sighișoara. În cealaltă grupă, Progresul Băilești și CSM București au obținut deja biletele pentru semifinale și își vor disputa vineri primul loc din serie.