Colaps ofensiv / Știința MD Bacău – Dunărea Călărași 23-24 (12-12)

Stiinta Bacau - Dunarea CalarasiȘtiința Municipal Dedeman Bacău a pierdut la limită primul joc cu Dunărea Călărași și e foarte probabil că va juca pentru locurile 7-8. Handbaliștii pregătiți de Mateo Garralda au plătit tribut finalului neinspirat pe faza de atac, ei nereușind să înscrie timp de 8 minute (min. 52-60). În afară de deficiențele din atacul pozițional, lipsa aruncătorilor de afară și-a spus cuvântul, singurul care și-a asumat această sarcină fiind Victor Vartic. Și fiindcă am adus vorba de el, trebuie să remarcăm evoluțiile celor trei jucători pe care Dunărea s-a grăbit să-i anunțe ca transferați. Chiar dacă a mai și ratat, Vartic a fost golgeterul echipei și a jucat cu determinare, Erhan a avut o nouă evoluție foarte bună, în timp ce Carali a făcut și el un joc bun în defensivă.

Dunărea a început mai  bine și conducea cu 5-3 în minutul 7, Garralda a cerut time-out, iar Știința a înscris de trei ori consecutiv, luând conducerea în minutul 14. S-a mers cap la cap până în finalul primei reprize, cele două echipe plecând la cabine la egalitate. Celestin a avut o evoluție palidă pe atac, fiind înlocuit de Pinnonen în minutul 16. De asemenea, băcăuanii au evoluat o bună bucată de timp fără extremă dreapta, utilizând doi pivoți pe  faza de atac.

După pauză, gazdele au trecut pentru prima oară la conducere (18-17) în minutul 42, după golul cu spatele înscris de Iancu de la linia de 6 metri. Știința a avut chiar și două goluri avans (21-19 și 22-20) însă, din minutul 50, a început black-out-ul ofensiv. Două pase greșite și o bară a lui Iancu pe contraatac au făcut ca oaspeții să intre în ultimul minut cu 2 goluri avans. Vartic a marcat cu 12 secunde înainte de final, Aihan Omer a cerut time-out, iar călărășenii au ținut de minge, au câștigat și au părăsit sala în aplauzele publicului. Evident, băcăuanii au fost și ei aplaudați la scenă deschisă.

Din păcate, am avut parte de un nou arbitraj dezastruos, al doljenilor Claudiu Gorina și Florin Melencu. Cei doi au enervat pe toată lumea cu deciziile lor și, în pofida numeroaselor proteste de ambele părți, n-au dat nici măcar un cartonaș galben la bancă. Probabil sunt și ei săracii conștienți de propria non-valoare, dar domnu’ Alin, zău, lăsați-i la Divizia A, că-s praf și pulbere…

ȘTIINȚA: Erhan (16 interv.) – Vartic (7 goluri / 16 șuturi), Rotaru (5/8), Bondar (5/8), Câmpan (2/3), Pinnonen (2/4), Iancu (1/2), Păunică (1/2), Celestin (0/2), Johannson (0/1), Carali. Antrenor: Mateo Garralda.

DUNĂREA: Andrei (6 interv.), Brazhnyk (3 interv.) – Gavriloaia (7/11), Bulov (4/4), Șania (4/6), Zacaciurin (4/6), Mitrea (2/4), Săulescu (1/3), Kumogorodsky (1/1), P. Gurkovsky (1/3), Nicolae (0/1), Șoldănescu. Antrenor: Aihan Omer.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 3 (2) – 2 (0). Minute de eliminare: 6-8. Arbitri: Claudiu Gorina și Florin Melencu.

Meciul al doilea va avea loc joi, 14 mai, la Călărași.

6 comentarii la „Colaps ofensiv / Știința MD Bacău – Dunărea Călărași 23-24 (12-12)”

1. Oricat de proasta e situatia financiara a clubului, este insdmisibil sa nu gasesti bani de cateva afise pe care sa le pui prin oras. Foarte putina lume a stiut de meciul de azi si atmosfera in sala a fost una cvasidezolanta. Daca nu mai are nici spectatori pentru cine sa mai joace echipa asta ultimele sale mecuri?
    Poate ca la ultimul meci acasa se va gasi pe undeva macar o imprimanta sa se faca niste anunturi A4 sau fluturasi distribuiti prin oras. Daca nu e in stare nimeni de la club, rugati cativa suporteri…

1. pentru m.s – noi suporterii te rugam pe tine daca tot ai intiativa sa listezi la imprimanta ta acei fluturasi si sa-i lipesti prin oras pentru meciul urmator.

1. Sa inteleg ca raspunsul tau e la misto si ca tie ti se pare fireasca lipsa de publicitate a meciului?

2. Macar pe final nu mai numiti echipa Dedeman Municipal, nu merita, si poate lasa echipa si culorile de sorginte PNL, eu stiu ca STIINTA joaca in alb-albastru.
    Se vorbeste de prost management, sunt de acord, dar le apartine la ei din denumirea echipei Municipiu si Dedeman.

3. ca sa vin in sprijinul lui benedek atila si pana la urma si al dvoastra…greseli de arbitraj vor fi atata timp cat vor fi ratari de la 7 m, ratari pe contraatac singur cu portarul, pasi, dublu dribling etc, greseli de management la echipe sau ale antrenorilor….