Fotbal, Liga a II-a / Rapid CFR Suceava – Sport Club Bacău 1-3 (1-1)

SC Bacau - Rapid CFR Suceava 1Sport Club Bacău a învins în deplasarea de la Suceava și s-a apropiat la numai 2 puncte de locul 4, ocupat chiar de adversara de sâmbătă. Băcăuanii au deschis scorul în minutul 24, atunci când Neagu a înscris cu latul, din 8 metri, după centrarea precisă a lui Țuțu. Sucevenii au egalat patru minute mai târziu, atunci când Sfrijan a transformat un penalty acordat după o intervenție a lui Miron asupra lui Negru. Zece minute după pauză, Cristi Popovici l-a trimis în teren pe Bogdan Rusu, care i-a adus din nou pe băcăuani în avantaj, în minutul 63, după un șut deviat din afara careului. Sfrijan a șutat în bară în minutul 76, pentru ca, după alte două minute, Rusu să reușească ”dubla”, cu un șut din 10 metri, după o acțiune personală, stabilind și scorul final.

Rapid CFR Suceava: Pascal – D. Bălan, Ferariu, R. Sava, G. Apostol – Vornicu (54 Săvoaia), Sfrijan, Onciu, Golofca (80 Marinkovic) – M. Negru, Buziuc. Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

SC Bacău: Miron – Mihălăchioae, Lozneanu, Burcă, Sascău – Căinari (77 Pungă), Adăscăliței, Țuțu, Luncanu – Neagu (66 Curiliuc), A. Pavel (55 B. Rusu). Antrenor: Cristian Popovici.

Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica); Asistenţi: Florin Mihai Cosma (Piatra Neamţ) şi Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamţ).

În celelalte două partide din etapa a șasea a play-off-ului, Academica Argeș – FC Voluntari 0-1 și Gloria Buzău – CF Brăila 4-1. Clasament: 1. FC Voluntari 67 p, 2. Academica Argeș 59 p, 3. Gloria Buzău 46 p, 4. Rapid CFR Suceava 41 p, 5. SC Bacău 39 p, 6. CF Brăila 34 p. Etapa viitoare (16 mai): FC Voluntari – Rapid CFR Suceava, SC Bacău – Gloria Buzău și CF Brăila – Academica Argeș.

2 comentarii la „Fotbal, Liga a II-a / Rapid CFR Suceava – Sport Club Bacău 1-3 (1-1)”