Inofensivi / Academica Argeș – Sport Club Bacău 2-0 (0-0)

Academica Arges - SC Bacau 6Sport Club Bacău a pierdut primul meci din play-off, disputat pe terenul viceliderei seriei I, pe care o învinsese pe ”Letea”, cu două săptămâni în urmă. Deși au avut momente în care au dominat teritorial, băcăuanii n-au izbutit să-și creeze nici măcar o ocazie clară de gol în 94 de minute. În aceste

condiții, echipa lui Cristi Popovici nu putea spera la mai mult, înfrângerea fiind consecința logică a unei prestații modeste.

După o primă repriză săracă în faze de poartă, gazdele au beneficiat de un penalty în minutul 59, atunci când șutul lui Guerra a atins brațul lui Lozneanu. Stelian Stancu a șutat în dreapta lui Petrariu, iar tânărul portar băcăuan a respins. Doar 7 minute mai târziu, însă, Vezan a executat impecabil, cu piciorul stâng, o lovitură liberă de la 22 de metri și a deschis scorul. În minutul 73, Kone s-a jucat cu Pungă pe aripa dreaptă, a centrat în fața porții băcăuane, de unde Pușcaș a pus latul și a făcut 2-0. Putea fi chiar 3-0, dar Petrariu a intervenit salvator la șutul lui Chițu, cu 6 minute înainte de final.

ACADEMICA: Lungu – David (46 Vezan), Viţelaru, Fl. Popa, Popovici (34 Pușcaș) – Venţer, St. Stancu, Ispir, Deletic – H. Kone, Guerra (74 Chițu). Antrenor: Ciprian Urican.

SC BACĂU: Petrariu – Mihălăchioae, Ursu, Lozneanu, Sascău (81 Drugă) – Căinari, Dumitriu, Adăscăliței, Pungă (78 Strugariu) – C. Neagu (71 Curiliuc), Vraciu. Antrenor: Cristian Popovici.

În celelalte două partide ale etapei, FC Voluntari – CF Brăila 1-1 și Rapid CFR Suceava – Gloria Buzău 1-2. Etapa a doua a play-off-ului va avea loc vineri, 10 aprilie, după următorul program: SC Bacău – FC Voluntari, Gloria Buzău – Academica Argeș și CF Brăila – Rapid CFR Suceava.

Clasament: 1. FC Voluntari 54 p, 2. Academica Argeș 48 p, 3. Rapid CFR Suceava 40 p, 4. Gloria Buzău 40 p, 5. SC Bacău 30 p, 6. CF Brăila 30 p.