Stiinta 2 Bacau - HC Buzau 2012După ce, miercuri, câștigaseră cu 40-30 pe terenul celor de la Cimentul Bicaz, ”sateliții” vicecampioanei au obținut o nouă victorie la scor. Cu numai 11 jucători înscriși pe foaie (din care 8 juniori II), foarte tânăra echipă băcăuană a controlat meciul după primele 5 minute, în care n-a găsit drumul spre gol, chiar dacă a avut ceva probleme în debutul reprizei secunde, cauzate de cei doi arbitri. Gălățeanul Adrian Dima și vasluianul Liviu Gheorghiu, ”cravașați” din tribună de colegul lor buzoian Georgian Băducu, i-au băgat în joc pe oaspeți cu o serie de decizii jenante și neregulamentare, fiind vehement apostrofați de public, după care, în ultimul sfert de oră, și-au adus aminte că știu regulamentul și i-au lăsat pe mânjii Bacăului să joace. Dragoș Hanțaru și-a repetat performanța de sâmbăta trecută, înscriind din nou 18 goluri, însă toți juniorii băcăuani au avut evoluții foarte bune și e cert că astfel de meciuri nu fac decât să-i ajute.

Evoluția scorului: 0-1 (5), 3-2 (10), 6-3 (15), 8-5 (20), 12-8 (25), 15-10 (pauză), 17-13 (35), 19-17 (40), 24-19 (45), 28-20 (50), 31-23 (55), 35-24 (final).

ȘTIINȚA II: Bobeică (12 interv.), Vl. Rusu (3 interv.) – Hanțaru (18 goluri / 26 șuturi), R. Drăgan (5/9), Atănăsoaei (4/5), Ionescu (3/3), Cotinghiu (2/5), Suciu (1/2), Liță (1/2), Dima (1/2), Oancea. Antrenor: Bogdan Voica.

BUZĂU: Manole (8 interv.), Vasilescu (1 interv.) – Burlacu (10/15), Mușat (4/7), Chircă (4/8), Păunescu (3/6), Mircescu (1/3), Stoichiță (1/3), Cîrstea (1/1), Sîrbu (0/1), Oprea (0/3). Antrenor: Bogdan Constantin.

Minute de eliminare: 10-6.

Cartonașe roșii: Liță (min. 44, pentru 3 eliminări de 2 minute)

Aruncări de la 7 metri (transformate): 6 (6) – 3 (2).

Un comentariu la „Un nou recital al juniorilor băcăuani / Știința MD II Bacău – HC Buzău 35-24 (15-10)”

1. Ne bucuram ca avem oechipa satelit atatde buna.Sa va ajuut bunul DUMNEZEU si in continuarie !!!!!.